Jak pomoci tlapkám
Články

Kastrace koček

Publikováno 2.7.2012 v Péče o kočku

Opravdoví milovníci zvířat a také pracovníci útulků, které každé jaro zaplaví spousta nechtěných koťat, vnímají kastraci jinak. Věříme, že následující informace, které publikovala na osvětových letácích Nadace na ochranu zvířat, vás přesvědčí, že kastrací své kočce či kocourovi prospějete. Přirozené prostředí pro kočičí život už totiž neexistuje. Změnili jsme ho my, lidé. Zasáhli jsme do života koček mnoha způsoby. Teď už nezbývá než zasahovat dál, z kočky domácí kočku divokou už neuděláme, a i přes kočičí nezávislost zde platí známý výrok „Stáváš se navždy odpovědným za to, cos k sobě připoutal“. Tedy i za vaší kočku, za její případná koťata a koťata jejích koťat.

6 pádných důvodů proč nechat kočku vykastrovat:

  1. Feline immunodeficienc virus (FIV) a leukémie koček jsou pro kočky nebezpečné nákazy, které ohrožují jejich život. Přenáší se slinami a pohlavním stykem. Vykastrované kočky se zpravidla drží doma, nebrání své teritorium a nebojují o ně s ostatními kočkami. Proto je pravděpodobnost poranění a přenosu infekce minimální.
  2. Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí, přičemž nerozeznává, zda se jedná o zahradu či byt. Často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněný, někdy s infikovanými ranami. Většina koček, které skončí pod koly aut, jsou nekastrovaní kocouři!
  3. Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po 2–12 koťatech. To znamená, že každým rokem je třeba najít až 36 nových domovů pro koťata jedné kočky.
  4. Kastrace není příčinou tloustnutí koček. Pouze nadbytečné překrmování vede k nezdravému tloustnutí. Vykastrované kočky neztratí schopnost lovit myši. Vykastrované kočky se drží blízko domova, tam se cítí být v bezpečí. Jsou také přítulnější.
  5. Není nutné, aby kočka měla před kastrací alespoň jeden vrh koťat. Z čistě finančního pohledu je nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit než zaplatit za kastraci. Kastrace není sobecký zákrok, usnadňující život jen člověku. Kočka v říji nežere, v bytě partnera nenajde, trápí se a říje ji zbytečně vyčerpává. Často dochází k tvorbě cyst na děloze.
  6. Pokud se značkujícím kocourem jste ochotni žít vy, o vašich sousedech to platit nemusí. O nebezpečných toulkách ven chodících kocourů se snad není třeba rozepisovat a až načůrá do bot na prahu někomu jinému než vám, možná už se domů po svých nedostane, každý pro to nemá pochopení.

Vzhledem k vysokému počtu opuštěných zvířat na ulicích a přeplněných útulcích je kastrace jediným zodpovědným řešením. Člověk, který nenechá svou kočku vykastrovat, není zodpovědným majitelem.

Proč kastrovat kocoury
Kastrace kocourů je stejně důležitá jako kastrace koček. Pokud žijí kocouři v bytě, zamezíme tím kocouřímu zápachu ze značkování, který se u kocourů objevuje kolem 10–12 měsíce života. V této době je právě nejvhodnější nechat kocourka vykastrovat. Nekastrovaný kocour s výběhem je velký problém. Oplozením plodné kočky dochází k opětovnému množení koček a přenosu kočičí AIDS (FIV) nebo leukózy (FeLV), což je v obou případech nebezpečné a neléčitelné onemocnění, které působí kočkám velké bolesti a utrpení, následně smrt. Přenáší se pohlavním stykem a slinami. Nekastrovaní kocouři se toulají daleko od domova, aby našli ještě „nezadanou“ partnerku, při této cestě je však často přejede auto nebo zahynou přičiněním myslivců v lese. Při kocouřích potyčkách dochází k poranění – infekční rány, abscesy, vyškráblé oči. Tyto rvačky jsou však přirozeným projevem.

Kastrovaní kocouři nezleniví, ani nepřestanou chytat myši, naopak se jejich zdravotní stav zlepší (srst). Kastrace kocourům nevezme jejich mužnost, jejich dobrodružství ani jejich osobnost, uvolní je pouze ze škrábanců, nemocí a bolestivých krutých smrtí. Nechali jsme vykastrovat stovky kocourů a pozorovali jsme pouze kladné následky tohoto zákroku.

Proč kastrovat kočky
Nejhorší variantou je nekastrovaná kočka venku. Dokáže zplodit milion nových koček bez domova. I když obdarujete všechny své známé, pro další vrhy koťat už dobré domovy nenajdete, pro koťata koťat vaší kočky už nenajdou domovy ani vaši známí… Koček je moc a ztratily svou cenu a využití, jsou považovány za obtížný „plevel“, a podle toho se s nimi jedná. Nepřispívejte k tomu prosím i vy. Tvrdí se, že ostatní kočky se kastrované kočky straní: za léta práce s nalezenci jsme nic takového nepozorovali, tato zvířata se ve společenském žebříčku zařazují bez ohledu na kastraci a zachovávají si původní místo ve smečce.

Kastrace v praxi
Kastrace je chirurgický zákrok prováděný v narkóze. Kocourům se odejmou varlata, kočičkám vaječníky a děloha. Je to běžně prováděná operace. U kocourů jde v podstatě o banální záležitost, u kočičky je třeba otevřít dutinu břišní, poté se rána zašije dvěma či třemi stehy, které se za 10 dní vyndavají či se používají vstřebatelné. Kocoura necháme ošetřovat si ranku podle libosti, protože nemá žádné stehy. Kastrace u kočiček se provádí dvěma způsoby, z boku či v linea alba – na břiše. Nám se zatím lépe osvědčil způsob „na bříšku“. Méně krvácí a rychleji se hojí.

Před kastrací musí kočka (kocour) držet 24 hodin „hladovku“ kvůli narkóze. Po kastraci, když kočka (kocour) ještě spí, je lepší nechat ji v přepravce, aby – jen zpola vzbuzená – neběhela po bytě a neublížila si, nebo ji uložit do menší bezpečné místnosti na zem (z postele či křesla může v případě, že se jí po narkóze zatočí hlava, spadnout) na měkké teplé místo. Vodu smí dostat tehdy, když už stojí sama pevně na nohou a chodí, jídlo raději až druhý den, po narkóze zpravidla stejně nemívá chuť. Jídlo a pití jí nenutíme, nebudíme jí násilím, necháme ji v klidu vyspat. Držíme ji v teple.

Očkování po kastraci připadá v úvahu za 10 dní. Doporučuje se nechat kočky kastrovat ve věku 8–10 měsíců, kocourky ve věku 9–13 měsíců. Veškeré podrobnosti a nejasnosti ohledně kastrace konzultujte prosím se svým veterinářem.

Texty převzaté z materiálů Nadace na ochranu zvířat a z návodu na kočku OS Podbrdsko.