Jak pomoci tlapkám
Články

Kauza Bojmany 60 psů

Publikováno 23.6.2014 v Kauzy
Kauza Bojmany 60 psů

odkaz na kauzu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151790711827607.1073741882.180624477606&type=3

Obec Bojmany se již několik let potýká s chovem psů paní Rachotové.
Ta si původně se záměrem útulku vzala domů opuštěné psy, bohužel přestala zvládat péči, dostala se do špatné finanční situace, o psy nikdo nejevil zájem a psi se začali rozmnožovat mezi sebou. Paní na tom už v posledních letech nebyla psychicky nejlépe, odmítala se psů vzdát a nevěděla, jak situaci dál řešit. Uzavřela se před světem a zůstala se svými psy v naprosto zničeném domě.
Psi byli uzavřeni dokonce i na půdě, v každé místnosti mezi neskutečným nepořádkem, odpadem, hromadami prken a železa. Další psi byli na dvoře, někteří ve stodole mezi starým nábytkem na vrstvě starých výkalů a bahna. Všude velký nepořádek, zápach a desítky vyděšených psů. Výživný stav psů byl poměrně dobrý, bohužel někteří psi trpí kožními problémy.
Většina psů se nechala odnést v náručí, byli spíše vyděšení, ale ne bázliví ani agresivní. Ve stodole pak bylo uzavřeno několik psů, kteří zřejmě v životě nepoznali lidskou ruku, ti se nedali odchytit jinak než do odchytové smyčky, panikařili, kousali a snažili se schovat kam se dalo.
Byli také mnohem hubenější než ostatní a v mnohem horším stavu.
Mezi nimi bylo několik fen se štěňaty, menší i odrostlá štěňata, mladší psi, staří psi však žádní. V těchto podmínkách se bohužel asi vyššího věku nedožil žádný 🙁
Psi měli pouze očkování na vzteklinu asi jen v polovině celého chovu, zbytek psů nebyl očkovaný vůbec. Jiná veterinární péče jim také nebyla poskytovaná.
Odhadem bylo v domě paní Rachotové drženo třicet psů, při přebírání se však ukázalo, že jich je ve skutečnosti přesně 60.
Veterinární správa měla přichystané písemné odebrání psů a umístění do o.s. Toulavé Tlapky, vzhledem ke kladné spolupráci majitelky psů však došlo k bezproblémovému darování 59 psů a 1 psa samce si směla majitelka ponechat s tím, že se ze zničeného domu přestěhuje do jiného, který vlastní.
Odběr psů začal probíhat v 10 h ráno v obci Bojmany 30 za účasti veterinářů z krajské veterinární správy, starosty obce a dobrovolníků o.s. Toulavé Tlapky. Většinu psů přinesla majitelka ven v náručí. Poslední psy převážně ze stodoly jsme pak museli odchytit sami, ani k majitelce nešli. Zoufalý pohled na podmínky, ve kterých psi museli žít, vyděšená zmatená zvířata ve stresu.
Sami jsme nečekali, kolik psů se do takového stavení vešlo a že jich tam tolik je. Pro majitelku nakonec bylo velkou úlevou odebrání psů, dokonce nám i poděkovala a nadšeně se loučila.
V současné době jsou všichni psi umístěni v azylu u Poděbrad občanského sdružení Toulavé Tlapky.
Nyní musí projít nutnou karanténou, po té proběhne odčervení, vakcinace a kastrace. Většina psů se u nás bude učit na vodítku a základním sociálním návykům, kontaktu s člověkem a zbavování strachu a u některých agrese ze strachu. Po té budou nabízeni k adopci do nových rodin v nesrovnatelně lepších podmínkách, než byli doposud.

Velké poděkování patří úředníkům krajské veterinární správy i úředníkům obce Bojmany za naprosto vynikající spolupráci a pomoc týraným zvířatům!

Počet psů byl opravdu nečekaný a pro naše sdružení značnou zátěží. Proto velmi prosíme o pomoc každého, kdo by mohl podat pomocnou ruku.
Velké náklady budou s veterinární péčí. Finanční pomoc je možné zaslat na účet:
216955754/0300 u čsob
Azylu můžete darovat krmivo, deky, odčervovací tablety, přípravky proti blechám.
Největší pomocí však bude adopce některého z pejsků, kteří si lepší život skutečně zaslouží.
V našem azylu je díky této kauze nyní přes 200 psů. Více jak polovina z nich čeká na nové domovy, bohužel někteří psi jsou předchozím životem poznamenaní na tolik, že musí v azylu zůstat a někteří čekají na domov i několik měsíců či let, než se pro ně najde ten dobrý člověk, který se nebude ohlížet na na jejich krásu, ale pouze na jejich duši.
www.toulavetlapky.czwww.facebook.com/toulavetlapkywww.eshop-tlapky.cz email: denisa.tlapka@seznam.cz
Balíčky můžete zasílat na:
Os Toulavé Tlapky
Denisa Zárybnická
Úmyslovice 110, 29001
Tel: 776083090