Jak pomoci tlapkám
Články

Kauza Měňany 15 týraných psů

Publikováno 23.6.2014 v Kauzy
Kauza Měňany 15 týraných psů

Měňany- rozpadlé hospodářství, místo jako z hororu!
Patnáct zubožených zvířat, která nikdy nepoznala nic než klacek, řev a hlad!!!
Vlastnil je psychicky nemocný člověk, který je nechal na svém pozemku množit bez jakékoliv péče. Občas jim dal zbytky, jinak se o ně nestaral a psy nenáviděl, mlátil do nich klackama, řval na ně, spoustu jich bez důkazů usmrtil, nebo nechal zemřít hlady a vyčerpáním podle nalezených chomáčů srsti v bývalém vepříně a kostí.
Snažil se psů zřejmě zbavit, ale nebylo jak.

Na podnět provedla kontrolu krajská veterinární správa, která shledala chov v naprostém NEPOŘÁDKU A NAŘÍDILA ODEBRÁNÍ PSŮ A PŘEDÁNÍ DO LEPŠÍCH PODMÍNEK. Celou situaci měla řešit obec s majitelem a hledat někoho, kdo by se psů ujal. Kontaktovali tedy nedaleké sdružení Chlupáči v Nouzi.
Bohužel ani u nich není místo na takový počet psů, takže jsme byli požádání o akutní pomoc my.
Situace byla zoufalá, takže jsme neváhali ani den a ihned jsme na místo přijeli.
Naskytl se nám hrozný pohled na zubožené vyhublé psy žijící v otřesných podmínkách. Odchyt proběhl ve spolupráci s o.s. Chlupáči v nouzi, majitelem psů a starostky obce.
Jedná se o k střední až větší křížence bez jakéhokoliv sociálního kontaktu kromě neustálého týrání majitelem, takže jsou psi velmi bázliví až panikaří, jsou ze strachu velice agresivní a nedá se s nimi manipulovat bez ochranných pomůcek a odchytové techniky.
Spoustu psů bylo zavřených v domě, kde jsme je odchytávali v hromadě harampádí pomocí odchytové tyče. Psi na nás i útočili, nebyla jiná možnost. Někteří byli tak zubožení, že ani neměli sílu se bránit.
Další psi byli venku a ve chlévech, jeden pes byl celý život uvázaný na řetězu, byl hodně vyděšený a kousal kolem sebe. Nebylo lehké ho z řetězu dostat, byl pevně přivázaný a propojený s dalšími řetězy. Trvalo nám to hodně dlouho, ale naštěstí jsme pejska vysvobodili, i když jsme v jednu chvíli mysleli, že budeme muset zavolat někoho na pomoc a přerušit řetěz.
Nakonec jsme odchytli všechny psy, jedná se o 12 dospělých psů a 3 štěňata, která jsou rovněž plná blech a ve velmi špatném výživovém stavu.
Psům se nikdy nedostalo veterinární péče ani řádného krmení, u několika jedinců máme vážné obavy o jejich život. Jejich psychický stav je na tolik špatný, že bude trvat několik měsíců je „ochočit“ pokud se to vůbec povede, máme pochybnosti.
Jsme z tohoto případu nejen zděšení, ale i zaskočení, jelikož jsou naše kapacity díky letní sezóně naprosto plné a s tímto případem jsme vůbec nepočítali. Pochopitelně se jim budeme snažit pomoci jak bude v našich silách, ale jedná se o opravdu hodně nemocné a plaché psy, kteří by skončili smrtí na statku, kde žili, nebo by byla nařízená euthanasie a my jim tu šanci chceme dát!
VELMI PROSÍME O POMOC! JDE O NALÉHAVOU SITUACI, KTERÁ BUDE V PRVNÍ ŘADĚ VELMI FYZICKY NÁROČNÁ A O FINANČNÍ STRÁNCE ANI NEMLUVĚ!
Naléhavě prosíme o finanční pomoc na veterinární péči, účet: 216955754/0300
Z materiální pomoci naléhavě potřebujeme velmi kvalitní granule, konzervy, čistící prostředky (ne Savo), pytle na odpad, textil, antiparazitární spot ony a odčervovadla.

Psi budou zatím rozděleni do kotců a budeme se pokoušet s nimi postupně navazovat kontakt, aby bylo vůbec možné je ošetřit. Počítáme s tím, že budeme muset postavit další výběh a kotce, jelikož někteří zde mohou zůstat i rok a více,nebo na dožití, v jak špatném jsou stavu! Proto budeme opravdu moc vděční za Vaší pomoc a hlavně za pomoc hledat nové domovy pro ostatní pejsky již k adopci, abychom uvolnili kapacity a náš čas pro tyto chudáky.

celé album najdete zde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151595017057607.1073741868.180624477606&type=3