Jak pomoci tlapkám
Články

Kauza Nemotice 80 psů – září 2011

Publikováno 12.6.2014 v Kauzy
Kauza Nemotice 80 psů – září 2011

Září 2011:

Asi před měsícem se objevila reportáž o rozpadlém statku, kde živoří v hozném stavu desítky psů. O případ se TT nezajímaly, jelikož se jedná o místo cca 25 km za Brnem, tedy mimo náš dosah. Případ byl medializován a my jsme doufali že se o to někdo již postaral. Bohužel ne. V sobotu mi volala zoufalá paní ze sdružení na ochranu zvířat Moravskoslezského kraje. Naléhavě prosila o pomoc pro cca třicet psů. Když zmínila jméno majitelky, bylo mi jasné, oč jde. Bylo však nutné psy odvézt do deseti dnů, jinak by došlo k jejich zastřelení a jiné nehumánní likvidaci, což neznámí lidé, zřejmě z obce, již započali. Psi umírali hlady, vyčerpáním. Přes toto sdružení jsme se ihned zkontaktovali s organizací Zastavme utrpení o.s. Domluvili jsme se na společném postupu – převezení cca 30 pejsků k nám a ostatní do různých útulků. V tuto dobu se nám taková akce nechtěla moc řešit. Po půl roce se nám povedlo udat šedesát psů z předchozí množírny řešené v dubnu, nyní jsme chtěli připravit náš azyl na zimu a věnovat se shánění prostředků na jaro a budování nových výběhů a ubytování pro zvířata. Takže nečekaně rychlá pohotovost nám neumožnila se na nic připravit. Ihned jsme začali shánět dobrovolníky na převoz a útulky pro psy.

FOTKY CELÉ KAUZY NALEZNETE V TOMTO ALBU: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150282351912607.335679.180624477606&type=3

 321871_10150282354327607_1902358701_o

Takže místo početné skupiny převozců jsme jeli ve třech – naším tranzitem a dvě osobní auta. V 5:00 jsme ve středu vyrazili do Nemotic. Když jsme dorazili na místo, porazila nás hrůza, jen co jsme vystoupili z auta. Vyhublí psi pobíhající kolem nás, psi zavření v ohradách, halách, místnostech, bez krmení – pouze máčená pšenice, nemocní, úplně vyčerpaní až na některé, co si asi nachytali zvěř v okolí. Bylo jich tam přes stovku. Ostatní oslovené útulky jakoukoliv pomoc odmítli s tím, že chtějí na psy zaplatit a to nebylo z čeho. Několik útulků se vůbec nechtělo bavit o pomoci a rovnou doporučili utracení, jiní měli plno nebo zkrátka…neměli čas 🙁 Holky z obou dvou spolků kontaktovaly na koho přišly. Nikdo si nechtěl plaché, nemocné psy vzít. Z hrůzou jsme zjistili, že od reportáže se psi pomoci nedočkali a dál živořili bez krmení a umírali.

Nezbývalo na místě nic jiného, než plaché psy odchytat a nacpat je do aut jak to šlo. Chudáci byli jako rybičky v konzervě! Nepobrali jsme však všechny. Nejednalo se o žádnou komerční množírnu, ale o bývalý útulek, azyl pro staré psy, jehož majitelka se dostala do vážných problémů a neměla z čeho psy živit. Prosila o pomoc starostu, okolní města, aby se postarali o přitoulané psy. Tito psi se na pozemku volně množili mezi sebou. Místo původních třiceti psů majitelky se jich pomnožilo na stovku. Paní neměla na veterinu, prostě na nic a byla ze všeho psychicky tak zničená, že neměla už ani fyzickou sílu dát psům potřebnou péči. Kritici místo okamžité pomoci s krmením udělali akorát z majitelky paní Šíblové bezcitnou hyenu, pomluvili jí, napsali o ní i to, co rozhodně nebyla pravda a tím to skončilo. Vyřvali se na internetu ale psy tam nechali! A to se týká všech, kteří paní Šíblovou znali. Paní Šíblová udělala velkou chybu, že si nabrala psy z útulků, o které se pak nezvládla postarat, je bez internetu, tudíž bez možnosti sehnat sponzory. Lidé jí v jednom kuse dováželi nové a nové psy i přesto, že viděli v jakých podmínkách žijí a že paní péči nezvládá. Ale ani náhodou paní Šíblová psy netýrala mrzačením, měla je moc ráda a velmi jí záleželo co s nimi dál bude. Sama prosila o pomoc, nikoli že by psy odmítla vydat a nikoho k sobě nepustit. Nechala si staré psy a pár oblíbených, ostatní však nabízela i přes noviny. Takže hnusná nařčení kterým čelí na internetu rozhodně nejsou na místě. Chtělo to celkovou pomoc od začátku a ne hysterickou akci proti ní jako osobě, tím se dosáhlo akorát finanční neschopnosti, psi přišli o krmení, o zdravý rozum dříve schopné paničky a začali umírat. Kdo z těch pomlouvačů psům pomohl, ptáme se? … marně. NIKDO.
My jsme s paní Šíblovou vyšli bez problému, už jsme zažili hodně magorů týrajících psy, paní Šíblová ale není ten případ, který by házel klacky pod nohy místo spolupráce. Sprda dostala od nás všech dostatečně za stav psů, avšak jsme stále ve spojení a v případě dalšího výskytu bezprizorných psů je paní ochotná to řešit s námi i s úřady, aby se psi nedostávali již k ní, když je nemá čím krmit.

A zpět k akci. Narvaní a vyčerpaní jsme se vydali kolem poledne k domovu. Cesta nám trvala přes tři hodiny. Doma jsme začali psy ubytovávat kde se dalo, zdrželi jsme se dvě hodiny, dát psům napít, najíst, rozděilt je.
Nemohli jsme nechat umřít ostatní psy, takže jsme ihned sedli do aut a jeli jsme tam znovu!
Cesta byla naprosto příšerná a dlouhá. Dorazili jsme před setměním na místo, odchyt těch plašších psů trval dalších několik hodin, takže opět přecpaní jsme vyráželi z Nemotic až okolo půlnoci. Celou cestu se mi chtělo hrozně spát, jela jsem 70, vyřízená, všechno mě bolelo. Kolegové totálně utahaní taky. Nedalo se vydržet sedět za volantem, pořád jsme stavěli. Domů jsme přijeli ve tři a do pěti hodin jsme lítali kolem psů, vynášeli, zavírali, nosili vodu, krmení. Napočítala jsem 79 psů a ještě tam spoustu psů v Nemoticích je, kteří se nám zatím nepovedlo chytit.

330014_10150285274687607_339441571_o

VŠICHNI PSI JSOU KŘÍŽENCI STŘEDNÍCH PLEMEN, PLAŠÍ, ASOCIÁLNÍ, ZVYKLÍ POUZE NA SMEČKU A ŽÍT TÉMĚŘ DIVOCE, NĚKTEŘÍ KOUŠOU, NEJSOU SCHOPNÍ CHODIT NA VODÍTKU, JSOU MEZI NIMI STAŘÍ I NEMOCNÍ PSI, NAKRYTÉ FENY, NĚKTERÉ JIŽ VYSOCE BŘEZÍ! Psi jsou povětšinou podobného typu kříženci ovčák, šarpei, dobrman cca s teriéry, loveckými plemeny a podobně, takže povahově poměrně komplikovaní. Všechno defacto adepti na utracení, nebo doživotní arest v útulku v kleci. ROZHODLI JSME SE DÁT VŠEM ŠANCI! ŽÁDNÉHO PSA NENECHÁME UTRATIT, ALE PROJDE PŘEVÝCHOVOU CO BUDE V NAŠICH SILÁCH, je nutné všechny feny IHNED NECHAT KASTROVAT, mohou být nakryté. Nutná je okamžitá vakcinace u všech psů, pokud by propukla parvoviróza, všichni psi mohou zemřít a nakazit ještě jiné. Žádný pes ale příznaky této choroby nevykazuje. Psi mají blechy, potřebují ihned spot-on pipety, mají červy, hodně z nich je vychrtlých na kost, mají pokousané hlavy staré i hnisající rány, jeden pes nemá oko. Mají zničené zažívání – jedli pouze namáčenou pšenici občas s vývarem z vepřových nohou.
Nikdo není schopen zbylým psům pomoci, nedají se chytit jinak než na uspávací střelu nebo tyč, nejsou zvyklí na kontakt s lidmi, někteří z nich nesnesou jiné psy a jsou na samotkách. Potřebujeme naléhavě zajistit pomoc pro psy zbylé v Nemoticích, musíme postavit další kotce, výběhy aby byli psi kam dát.
Jsme nyní úplně plní !!!
Ráno jsme vstávali po 4 hodinách spánku, potřebovali jsme nabrat dalších sil. Dali jsme psům vodu, krmení, na vše se vrhali jako na zjevení. Dostali slámu na podestýlku, spočítali jsme je, oddělili nesnášenlivé. Zítra přijede veterinář aby potvrdil písemně špatný zdravotní stav, provedl vakcinace a pomohl nám.
Pejsků je nám moc líto, uděláme nyní všechno možné i nemožné co je v našich silách, i když já a Alča už sotva lezeme po čtyřech. Polezeme tak dlouho, dokud se poslední pes z Nemotic neodveze a dokud se poslední pes od nás neumístí do nového domova. Uděláme všechno proto, abychom převychovali asociály a nemusel u nás žádný dožívat (naše početná smečka nám již vážně stačí).
Všichni jsme velmi nazlobení na ostatní organizace, které nedaly vědět, nezajistlily pomoc a ač opravdu o kauze věděy, nedělay pro psy nic jiného než zbytečné tlachání na facebooku, zbytečné pomluvy na majitelku a posílání televize na statek. Ničeho nedosáhly, pouze toho že psi měli být zabiti do deseti dnů !!!

Psy si odvezli pouze Toulavé Tlapky, štěňata a cca 10 dospělých si odvezlo sdružení z Olomouce Zastavme utrpení o.s.
JINÉ ORGANIZACE SE ANGAŽOVALY POUZE PÍSEMNĚ NA INTERNETU V PODOBĚ NADÁVEK a ještě měly problém s tím, že pejsci půjdou k nám. Asi by je raději viděy zastřelené, jinak opravdu nechápeme Vaše chování…. A velmi nás to mrzí, pokud totiž nechcete aby si Toulavé Tlapky braly psy z takových podmínek, daly je do pořádku, našly jim domov, tak si je hold musíte vzít sami.

Ihned k odběru nabízíme přátelské psy v lepším stavu, majitel musí počítat s tím že si pejska musí doodblešit, odčervit, naočkovat, vykoupat a nechat vykastrovat. U fenek je kastrace nutností ihned. Postupně začneme tuto péči provádět u nás. Pejsci budou předáni na smlouvy zkušeným zodpovědným lidem, kteří si pro ně přijdou a budou ochotni se se psem seznámit a zhodnotit, zda se o psa z takových podmínek dokáží trvale postarat, aniž by ho ranili a předávali pak jinam. Pejsci, kteří se ani po půl roce neudají NEBUDOU ZABITI, ale zůstanou tu dále tak dlouho, dokud se jim domov nenajde.
Někteří psi budou předaní postupně do spřátelených útulků, jen co se jim uvolní místo (cca 5 psů), ostatní jsou problémoví.

Takže nyní vydáváme všechny svoje fyzické i psychické síly, dřeme jako koně celý den, jsme unavení, vysílení, zklamaní, ale děláme to pro pejsky.
Děkuji Petře za povzbudivou úvahu na téma: DŘEME CELÝ DEN BEZ MOŽNOSTI DOVOLENÉ, NEMÁME Z TOHO ANI KORUNU A NEMÁME ANI POMALU CO JÍST, LIDI NÁS POMLOUVAJÍ, ŽIJEME V RUINĚ, ALE NAŠE PRÁCE MÁ SMYSL !!!

U nás pejskům rozhodně ubližovat nebudeme. Mají krmení, vodu, místo na spaní v čistotě, jsou spolu a denně se jim budeme věnovat a získávat jejich důvěru, to platí i pro pejsky, kteří u nás byli už předtím. Zajistíme péči a najdeme jim domovy. Víc pro ně udělat nemůžeme – natrvalo si je nechávat nebudeme, nejsme blázni.

Více fotografií z odchytu v Nemoticích a zachráněných pejsků v azylu Toulavých tlapek naleznete zde.

PROSÍME VÁS VŠECHNY POMOZTE!!!

Potřebujeme:
MÉDIA (reportáž, nabídku psů)

KRMIVO, KONZERVY, MASO, SPOT ONY NALÉHAVĚ!!!! (Advantix, Stronghold), SPREJE NA BLECHY A PROSTŘEDÍ, INCIDUR, ODČERVOVACÍ TABLETY !!! KÝBLE, VELKÉ MISKY, DEKY, PLETIVO, SÍTĚ, DŘEVO, DESKY (nejlépe s odvozem za levno).

MŮŽETE NÁM POSKYTNOUT DOBROVOLNÝ FINANČNÍ DAR NA ÚČET: 216955754/0300
prosíme o poznámku „psi Nemotice“
(možnost potvrzení)

Pokud nám nechcete posílat peníze přímo, je možné uhradit je přímo našemu veterináři (kontakt v Poděbradech MVDr. Černík, předáme)

KRMIVO MŮŽETE OBJEDNAT V JEDNOM Z NAŠICH SPOLUPRACUJÍCÍCH ESHOPŮ, oba dva nám ho spolehlivě zašlou přepravní službou.
www.veterinarni-diety.cz http://www.veterinarni-diety.cz/os-toulave-tlapky/c-1221/
www.z-krmiva.cz

Aktuální informace , březen 2012.

Zde najdete album pejsků z Nemotic, kteří jsou již v nových rodinách: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150302227447607.339576.180624477606&type=3

Ostatní pejsky najdete v nabídce k adopci, v albu léčí se a postupně ještě přidáme další, které nebylo možné pro jejich plachost zatím nafotit. Některí u nás zůstanou již na dožití.

Stále potřebujeme krmení, finance na veterinární péči, pomoc s adopcí aby i ostatní pejsci našli domovy! Budeme rádi za Vaší pomoc, i po půl roce nám kauza stále dává zabrat, spoustu pejsků jsme již převychovali ale na spoustu zatím nebyl dostatek času.