Jak pomoci tlapkám
Články

Kauza Třtěnice – další desítky psů!

Publikováno 23.6.2014 v Kauzy
Kauza Třtěnice – další desítky psů!
NÁKLADY NA VETERINÁRNÍ PÉČI:1 pejsek cca:
Vakcinace – 500 Kč
Odčervení – 80 Kč
Spot-on na blechy – 300 Kč
Kastrace feny do 10 kg – 1.400 Kč
+ krmení,nafta, telefon a další režije.

Pro 7 pejsků tedy nyní potřebujeme cca 15. 960 Kč POUZE NA VETERINÁRNÍ PÉČI.

účet TT: 216955754/0300 „trtenice“

MOC PROSÍME O KRMENÍ!

Obrátil se na nás pán s prosebným telefonátem, že má několik desítek psů a potřebuje je dát pryč. Tak jsme s ním telefonovali asi hodinu a udržet emoce na uzdě nebylo lehké. Dotyčný pán z obce Třtěnice kousek u Jičína rozmnožil ve svém domě asi 50-60 psů různých menších a středních kříženců. Udělal to zcela schválně a záměrně, nechal je volně množit mezi sebou, štěňat se nezbavoval, nerozdával je ale všechny si je dál nechával a množí se tam geometrickou řadou. Vůbec nechápeme proč to pán dělá. Tvrdí, že pejsky miluje, že jsou to jeho mazlíčci a že chce, aby jeho rod pokračoval. Sousedé si začali stěžovat na štěkot a špatnou péči. Poslali oznámení na veterinární správu. Ta provedla kontrolu, při které zjistila zanedbání péče,psi jsou omezováni prostorem, výživou,některí jsou nemocní. Majitel není schopen zajistit odpovídající péči.

Počet psů stále vzrůstá, několik fen kojí, několik je březích a další feny chce pán nechat znovu připustit. Kastraci neodmítá,ale neřeší to. Má prý 5 vykastrovaných fen. To je z celého počtu všechno. Psi se mezi sebou i perou a zabíjejí, pán říkal, že vždy roztrhají štěňata a regulují si tak počet ve smečce. S pánem nebyla zrovna lehká domluva. Prvně jsme chtěli jet na místo,nafotit pejsky a domluvit se na postupném odběru. Pán ale nechtěl, abysme k němu jeli a sousedé pak pozorovali co se děje. Takže jsme se domluvili že naloží do auta co pobere a doveze nám je do vedlejší obce. Pán přijel sice dodávkou, ale dovezl jenom 7 psů, protože je údajně nemohl pochytat. Ale není se čemu divit.Předal nám naprosto vystresované, asociální plaché psy,které jsme velmi těžko pak z auta dostávali. Všichni psi jsou hubení, zablešení, začervení a nekastrovaní. Očkování měli pouze dva na vzteklinu a to ještě nevíme kteří, očkovací průkazy jsme dostali bez vyplněné stránky popisu psa. Přivezl sebou i svojí společnici – jeho nejmilejší fenku,kterou vozí všude sebou. Chtělo se mi při pohledu na ní brečet,byla to malá kříženka, naprosto vyhublá, řídká srst zřejmě plíseň, alergie na blechy nebo demodex, rozdrbaná záda do krve a hnisu a to mi ještě řekl že se těší až bude mít další štěňátka! Vynadala jsem mu, že přece na tak nemocné feně nemůže množit štěňata! Absolutně to nechápal, ale když jsem mu řekla co jí všechno je,pomalu se hroutil a pořád opakoval že musí k veterináři,i když jsem ho tam poslala okamžitě i jsem mu řekla co má dostat za léky a dietu. Jenže on jí žádnou dietu dávat nebude. Fenka je úplně vyčerpaná, její stav je dle mého názoru na odebrání KVS,ale majitel se jí odmítá vzdát. Smutný osud…. S pánem jednáme slušně a opatrně, aby nám předal postupně co možná nejvíc psů.
Pokusíme se na něho zatlačit, aby všechny psy co si chce nechat nechal vykastrovat. Pokud by se nám to nepovedlo se domluvit, kontaktujeme posléze sami veterinární správu a další sdružení, musí se na pána tlačit, aby opravdu tak učinil a přestal s nesmyslným množením plachých voříšků. I sedm pejsků je pro nás v současné době značná zátěž,spočítáme kolik bude stát jejich ošetření. Akutně pro ně hledáme nové domovy, aby si začali zvykat na nové majitele a rychle se socializovali. Velmi potřebujeme nyní Vaší pomoc! Odčervení,odblešovací pipety, krmivo – malé granulky, konzervy. Postupně se pokusíme získat další pejsky,ale potřebujeme Vaší pomoc se sdílením a pomoci hledat nové domovy, abychom měli místo. Za každého udaného pejska může k nám jeden další z těch šílených podmínek. Pejsky budeme předávat čipované, odčervené, odblešené a hlavně po kastraci! Je nám opravdu do pláče z toho, jak někdo může dělat takovou hloupost! Kolik je ještě takových míst… 🙁
Tady je dopis od paní J. z minulého roku: Dobrý den, v TV zprávách jsme viděli reportáž o týraných psech. Chci Vás upozornit, že naše sousedka paní Milena Dolejší a její syn ing. Eduard Dolejší v obci Třtěnice čp.60, okres Jičín, mají na malém dvorečku nespočítatelné množství psů, odhadem 50. Psi se vzájemně množí, denně se napadají, zejména, když není nikdo z tzv. chovatelů doma. Frustrovaná smečka štěká nepřetržitě i několik hodin. Často majitelka, aby se dostala domů, používá násadu na lopatu, nebo hůl a hrubé násilí. Psům nebylo nikdy nasazeno vodítko, nebyli s majitelkou na procházce, při sebenepatrnější příležitosti utíkají. Týraní jsou psi a jejich štěkotem a zápachem i všichni sousedé v ulici. Paní Dolejší tvrdí, že by se psů ráda zbavila, ale neví jak. Nemůžete nějak pomoci? Připojuji fotografie. S pozdravem….Dobrý den paní Zárybnická, děkuji Vám za vstřícnou zprávu. Bohužel, nevím, zda jsem schopna Vám odpovědět, zda bude paní Dolejší přístupná k jednání. Situace s přemnožením psů se táhne dlouhá léta. Již v roce 1993 jsme chtěli paní Dolejší pomoci a odvezli jsme 6 štěnat do útulku v Praze-Troji. Neprovedla žádné rozumné kroky, aby se psi dál vzájemně nekotrolovaně množili. Stěžovali jsme si mnohokrát, sepsali petici, kterou podepsali sousedé. Byli tu zástupci z OVS Jičín, OHS Hradec Králové, nikdo však nebyl do objektu vpuštěn a není tedy možné hodnověrně zjistit, kolik je psů a v jakých podmínkách žijí. Stěžováním si na obecním úřadě jsme dosáhli toho, že byla paní Dolejší předvolána a bylo jí sděleno, že má oddělit psy od fen a nedopustit vzájemné rozmnožování. Toto doporučení, jak je vidět z přiložených fotografií, nesplnila.
Kvůli zápachu a nepříčetnému štěkotu, který trvá mnohdy několik hodin, měli jsme slovní incident s paní Dolejší v květnu roku 2009 a paní Dolejší si stěžovala na nás, že jsme porušili občanské soužití. Na Městském úřadě v Jičíně, při podání vysvětlení nám bylo doporučeno jediné, obraťte se na soud a žalujte ji. Jsme však už v důchodu a na soudní jednání nemáme prostředky. Čas plyne, psi se vzájemně množí, neustále jich přibývá, často se napadají a ozývá se kvílení,podle neustálého drbání vidíme, že trpí parazity, jsme přesvědčeni, že dochází k týrání. Naše domluva s paní Dolejší není možná.
Starosta obce pan Jaromír Splítek s paní Dolejší na náš i sousedů podnět několikrát bezvýsledně jednal.
Paní Zárybnická, budu Vám vděčná za každou radu, která by nás zbavila ohlušujícího štěkotu, častého zápachu a v neposlední řadě zlepšila podmínky několika desítek nešťastných psů. Se srdečným pozdravem

Po odčervění 8týdenního štěněte z třtěnic
Škrkavky po odčervění 8týdenního štěněte z TřtěnicNÁKLADY NA VETERINÁRNÍ PÉČI:

1 pejsek cca:
Vakcinace – 500 Kč
Odčervení – 80 Kč
Spot-on na blechy – 300 Kč
Kastrace feny do 10 kg – 1.400 Kč
+ krmení,nafta, telefon a další režije.

Pro 7 pejsků tedy nyní potřebujeme cca 15. 960 Kč POUZE NA VETERINÁRNÍ PÉČI.

účet TT: 216955754/0300 „trtenice“

MOC PROSÍME O KRMENÍ!

Více fotografií z této kauzy naleznete na našich stránkách na facebooku.