Jak pomoci tlapkám
Články

Kauza Vyškov 11 psů

Publikováno 23.6.2014 v Kauzy
Kauza Vyškov 11 psů

               photo 1457704_10151771870927607_69077967_n_zps293a18ed.jpg

                                 DALŠÍ FOTOGRAFIE NALEZNETE ZDE.

Občanské sdružení Toulavé Tlapky dnes pomohlo vyřešit případ, který trval již několik let. S naléhavou prosbou o pomoc nás kontaktoval jeden veterinární lékař, který se k případu dostal jako první.
Jednalo se o dům staré paní v obci nedaleko Vyškova. Tam žilo v otřesných podmínkách několik psů, kříženců střední velikosti.
Zvířata nebyla zvyklá na kontakt s okolím vyjma toho, že občas utekla a pokousala několik lidí.
Psi žili v domě a na uzavřeném dvoře mezi obrovským množstvím vlastních výkalů se svou majitelkou.
Jedná se o starou paní, která se již s velkými obtížemi dokáže postarat sama o sebe. Chov psů jí přerostl přes hlavu a dostal se za hranice jejích sil a možností.
Nekastrované psy bez základní veterinární péče nebylo možné oddělit od sebe při hárání, nejsou zvyklí na vodítko ani manipulaci, jsou agresivní ze strachu. Smečka se neustále rozrůstala a bohužel začalo docházet k opakovaným útěkům psů po obci a napadání lidí.
Několik psů bohužel srazilo auto, situace však vyvrcholila tehdy, kdy jeden ze psů zaútočil na policistu a ten ho v sebeobraně zastřelil přímo před zraky majitelky psů, když k ní policie přišla případ řešit.
Tato smutná událost spustila okamžité jednání obecního úřadu s veterinární správou, která však nechtěla nařídit úřední odebrání psů z toho důvodu, že psi nebyli podvyživení a nebylo místo v žádném útulku poblíž, který by se psů ujal a zajistil zároveň odchyt i v případě agrese smečky.
V nejbližším možném termínu jsme proto vyjeli na pomoc,hrozilo, že při dalším útěku budou psi nehumánně likvidováni místním obyvatelstvem ze strachu, nebo dojde k úmrtí majitelky a následného úmrtí psů hlady v objektu.
Při příjezdu na místo nebylo jednání s majitelkou vůbec jednoduché.
Byla zavřená se psy v domě mezi výkaly bez základního vybavení bytu a sociálního zařízení. Snažili jsme se s majitelkou v naprostém klidu jednat o předání psů. Nejprve nechtěla psy vydat, popírala závažnost situace a zřejmě si neuvědomovala, jak moc je vážná.
Po chvíli se dostavila na obecní úřad,kde s ní promluvil ještě starosta a veterinář. Majitelka nakonec byla ochotná dobrovolně vydat psy s tím, že jí bude 1 pejsek ponechán v péči a ostatní si převezme naše sdružení.
Uznala, že to pro ně bude lepší.
Odchyt psů nebyl vůbec jednoduchý. Dva psi utekli na ulici a nebyli kontaktní, abychom je dokázali odchytit a naložit do auta. Při pokusu o odchyt těchto psů jsme bohužel narazili na mrtvolku zastřeleného psa, který byl přikrytý papírem a pohozený na zemi u domu. Byl to velmi nepříjemný zážitek.
Poté jsme psi pustili zpátky do objektu a snažili jsme se dostat dovnitř za majitelkou,abychom pomohli pochytat psi uvnitř. Na podlaze byly bohužel zaschlé nánosy výkalů, museli jsme je nejprve seškrábat, abychom dveře mohli vůbec otevřít.
Když jsme se dostali do domu, porazil nás neuvěřitelný zápach a šokoval stav objektu. Podlahy byly pokryté výkaly včetně veškerého nábytku a postele, kde majitelka se psy spala. Evidentně několik měsíců nezvládala úklid a psy nechala po celém domě, kde vytvořili nevídanou spoušť.
Za výborné asistence veterinárních lékařů jsme pejsky po jednom zavřeli do jednoho pokoje, odchytili jsme je pomocí odchytové tyče a přesunuli do přepravního boxu, z něho pak v autě do přepravní klece pro větší pohodlí pejsků na dlouhou cestu.
Odchyt trval poměrně dlouho, bylo pro všechny náročné provádět odchyt mezi výkaly a hledat psy v budově v různých skrýších.
Nakonec se povedlo odchytit všechny psy. Již jsou v pořádku v našem azylu u Poděbrad.

Nyní budou psi umístěni v karanténě. Dojde k jejich odčervení a odblešení, až bude možná fyzická manipulace, přestanou se bát a kousat kolem sebe,každý ze psů podstoupí kastraci a čipování. V případě jejich socializace pak budou nabízeni k adopci do nových rodin. Věříme, že se všechny pejsky povede dostat do dobrých rukou a výborných podmínek.

Přispět můžete na účet: 216955754/0300

Další informace získáte v kontaktech na www.toulavetlapky.cz
Velmi nám pomůže finanční pomoc využitá na veterinární péči a krmení.
Je možno darovat i granule superpremiové kvality, někteří psi mají průjem, doporučujeme objednání přes eshop www.papuprotlapu.cz nebo www.veterinarni-diety.cz (možno i osobně)
Uvítáme následnou pomoc s propagací případu a pejsků. Pejskové budou v azylu k vidění po uplynutí nutné karantény. Vzhledem k tomu, že jsme v objektu nenašli žádná štěňata, mohla zemřít na nějakou infekci a tu je třeba vyloučit a pejsky následně naočkovat.