Jak pomoci tlapkám
Články

Kontrola z veterinární správy v azylu

Publikováno 23.6.2014 v Azyl Blato
Kontrola z veterinární správy v azylu

Několikrát za rok jsme zkontrolování veterinární správou, většinou na základě stížností anonymů, kteří se snaží Toulavé Tlapky pomlouvat na internetu a mimo to rozjíždějí různé akce, aby se Tlapkám bohužel pomstili. Toulavé Tlapky fungují již několik let právě proto, že je u nás všechno v naprostém pořádku. Zde zveřejňujeme několik dokumentů, které jsou toho důkazem. Poslední kontrola je z 8.dubna 2013

Toulavé Tlapky je soukromý zájmový chov, nejsme útulek, přesto vedeme podrobnou evidenci už od roku 2009 (pejsků) a kočiček od 2007. Máme uložené adopční smlouvy, darovací smlouvy, kontakty na nové i původní majitele, vedeme řádnou fotodokumentaci, deník se záznamy veterinární péče, ke každému psovi máme platný očkovací průkaz a mikročip, pravidelné záznamy o vakcinaci, odčervení, odblešení a léčbě. Denisa Zárybnická – předsedkyně o.s. a majitelka statku, kde je azyl má střední veterinární vzdělání a kurz pro odchyt toulavých zvířat a péči o zvířata v útulcích. Všechny naše doklady jsou v absolutním pořádku, stejně tak jsou v absolutním pořádku všechna zvířata. Účetnictví je vedeno profesionálně, každoročně dokladováno finančnímu úřadu.

Jak probíhá taková kontrola? Inspektor zavolá, jestli jsme přítomni a zda můžeme otevřít. Většinou kontroly probíhají ráno, takže nás zastihnout není problém 🙂 Inspektory vždy do azylu pustíme bez problému, nemáme se za co stydět. Na kontrolu podle zákona chodí vždy dva veterináři z příslušného inspektorátu. Projdou si nejprve všechna zvířata, jak jsou ubytovaná, všechna si prohlédnou, zhodnotí jejich zdravotní stav, všechna zvířata a prostory si vyfotografují. Dále zkontrolují sklad krmiv, kde musí být krmivo uskladněné tak, aby nedošlo k jeho poškození – tedy na paletách, v uzavřeném prostoru, kde je sucho a čisto. Krmiva musí být dostatek a musí odpovídat počtu zvířat. Dále si zkontrolují všechny očkovací průkazy, datumy vakcinací, kontrolují hlavně povinné očkování proti vzteklině, které musí být platné. Dále si zkontrolují identifikaci zvířat, zda daný průkaz patří uvedenému zvířeti, nejlépe podle mikročipu pomocí čtečky, což se ve větších chovech dělá namátkově, nebo podle fotodokumentace a údajů v očkovacím průkazu. Dále si projdou evidenční karty zvířat, zkontrolují, zda máme doklady o přijetí a vydání zvířat. Poté sepíší zápis, který podepisujeme.