Jak pomoci tlapkám
Články

Labrador Puf – šokující chování lidí, které odnesl pejsek!

Publikováno 18.9.2014 v Novinky
Labrador Puf – šokující chování lidí, které odnesl pejsek!

Dne 25.6.2014 nás ve večerních hodinách kontaktovala paní, která našla na silnici v obci Uhlířské Janovice psa, světlého labradorského retrievera. Na obecním úřadě večer již nikdo není a policie nemůže údajně umístit nalezeného psa bez pokynu starosty do útulku.

Paní si nevěděla rady a tak nás požádala, zda by pes mohl u nás zůstat, dokud se nenajde majitel.

Pejska jsme přijali, ač běžně nalezené pejsky nepřijímáme. Jednalo se o nouzovou situaci, zabezpečení psa do rána.

O nálezu pejska jsme neprodleně informovali veterinární kliniky v okolí, chovatelské potřeby, okolní obecní úřady i úřad Uhlířské Janovice. Na úřad jsme zároveň poslali email, že jsme ochotni pejska u nás pár dnů nechat, ale po té bude třeba, aby úřad vyřešil umístění psa do útulku, nebo se s námi domluvil na dočasném pobytu v našem azylu. Žádný majitel pejska se neozval, pes neměl čip ani tetování, byl bez obojku, nikdo ho nehledal. Přišlo nám to zvláštní, neboť se jednalo o vychovaného psa ve výborném stavu. Když se několik týdnů nikdo neozval, kontaktovali jsme telefonicky i emailem úřad Uhlířské Janovice a chtěli jsme se domluvit na řešení. Navrhli jsme úřadu úhradu veterinární péče za částku 1.500 Kč, což je naprosté minimum oproti poplatkům v útulcích, kde se za velkého psa účtuje 6-8 tisíc Kč a dále jsme doplnili, že bychom chtěli od úřadu smlouvu o dočasné péči a po uplynutí zákonné lhůty (kdy má majitel možnost vyzvednout si svého psa) darovací smlouvu, kdy nám úřad umožní s pejskem dále nakládat a najít mu domov.

Úřad se k celé situaci postavil naprosto neprofesionálně a odmítavě. Odmítli nám uhradit péči a poskytnout smlouvu na základě tvrzení, že nemůžeme nijak prokázat nalezení psa v obci Uhlířské Janovice a tudíž nám nic neuhradí. Nereagovali ani na fakt, že nálezkyně kontaktovala policii , zvonila na domy v okolí nálezu a několikrát jsme kontaktovali úřad se zasláním fotografií a úřad zveřejnil nález pejska v jejich obci a následně nález pejska popřel, když jsme žádali peníze na veterinární péči.

Písemně nám bylo sděleno, že nám péči neuhradí. Upozornili jsme úřad, že se dopouští trestného činu, zákon totiž každé obci ukládá postarat se o bezprizorné zvíře a uhradit mu pobyt v útulku. V Janovicích to zřejmě funguje tak, že pokud zvíře nenajde přímo starosta, nedá se nalezenec do útulku dostat za finanční účasti obce Uhlířské Janovice.

Upozornili jsme úřad na medializaci případu, na to nám odpověděli, že to není nutné a požadovali po nás důkazy o nálezu psa, které pro nás byly naprosto nesplnitelné.

Tak jsme se rozhodli s úřadem již nekomunikovat, nestojí nám za to. Šlo nám o Pufíka, aby nemusel čekat zavřený v azylu a mohl najít domov.

Počkali jsme na uplynutí zákonné lhůty 2 měsíce a začali jsme ho nabízet k adopci.

Začalo se nám ozývat spoustu zájemců, ale žádný z nich podle našeho úsudku nebyl pro pejska vhodný (celoroční pobyt na dvoře, dlouhá pracovní doba,  neochota si pro pejska přijet apod.) Jen tři lidé se zdáli být velmi slušní a splňovali podmínky pro pejska. Domluvili jsme se s jednou paní na návštěvě. Psala nám jeden den večer. Mezi tím se ozvali další zájemci. Všem jsme odpověděli to samé  – že jednáme s předchozími zájemci a ozveme se jim v případě, že adopce nevyjde.

Paní číslo 1 se nám na druhý email již neozvala, takže jsme 20.8. 2014 kontaktovali paní číslo 2. Tato paní byla z Brna. První email od paní z Brna nám přišel dne 14.8.2014 a téhož dne jsme jí odpověděli, že se ozveme v případě nevydaření předchozích adopcí.

Dne 20.8. jsme paní z Brna napsali, že je pejsek tedy stále volný a chceme se domluvit na adopci.

Dne 21. 8. jsme s paní již domlouvali návštěvu a adopci.

Dne 22.8. jsme paní kontaktovali s prosbou o odložení adopce.

Dne 25.8. nám paní odepsala, že si Pufíka nevezme.

PROČ?

Psali jsme si v týdnu s domluvou, že si pro pejska přijede v sobotu. Ve čtvrtek byly pejskovi vyndány stehy po kastraci. V pátek mu místo po operaci oteklo, protože si to pejsek začal lízat, nevěděli jsme proč, vše bylo zahojené.  Dopoledne pejsek dostal léky, rána mu byla vydesinfikovaná a kontaktovali jsme veterináře. Mezi tím jsem napsala zájemkyni email, to proběhlo v pátek večer, že nastala tato komplikace a zda by bylo možné adopci odložit. Napsala jsem, že večer jede pejsek na vyšetření a ještě bych jí dala vědět, jaká je situace. Zároveň jsem dodala, že pokud už má naplánovanou sobotu a odvoz, tak bych nerada komplikovala plán a předala bych jí tedy pejska s tím, že si záležitost doléčí sama samozřejmě s léky a pokyny od veterináře. Paní mi odepsala email, abychom udělali to nejlepší pro pejska a že je ochotná počkat.

U veterináře pak bylo zjištěno, že měl pejsek reakci na vnitřní stehy, vytvořila se tam boulička a způsobila slabý zánět. Bylo třeba ránu znovu otevřít, vnitřní vstřebatelné stehy vyndat, nasadit pejskovi znovu antibiotika, hojivou mastičku a počkat, až se zase rána zahojí. Límec Pufík dostat nemohl, protože je naprosto neúnosné, jak se ho snažil zbavit a neskutečně „vyváděl“, takže nás čekal týden ostrého dozoru Pufíka v posteli, kdy jsme se u něho střídali, abychom mu nedovolili lízání.

Během dvou dnů nám přišel od paní moc smutný email. V něm psala, že si pejska od nás nevezme, že jí naše jednání přijde zvláštní, zavádějící, lživé na základě negativních informací, které si přečetla o naší organizaci.

Tento email se nás opravdu dotkl, bylo nám to moc líto.

Znovu jsem paní odepsala, že jí opravdu píšeme pravdu, která se dá snadno ověřit lékařskou zprávou, fotodokumentací i při osobní návštěvě pejska. Také jsem zareagovala na důvod odstoupení od adopce – negativní články na internetu a vysvětlila jsem zájemkyni, že se jedná o msty nepodložené žádnými dokumenty a  díky existenci těchto pomluv skutečně naše sdružení nevydává nemocná ani rozléčená zvířata, neboť by to mohl být pro některé lidi důvod k opětovnému poškození jména naší organizace a vytváření překroucených , zveličených příběhů o tom, jak špatně pečujeme o zvířata.

Těmto pomluvám se chceme vyhnout a tak jednáme se zájemci nejen naprosto na rovinu, ale také si dáváme velký pozor na to, aby zvířata od nás odcházela v naprostém pořádku i za cenu toho, že se jim pobyt u nás prodlouží.

Navrhli jsem zájemkyni osobní návštěvu a možnost adopce pejska . Paní nám již neodepsala.

Dne 15.9.2014 nám přišel zkopírovaný příspěvek do soukromé zprávy, který vložila zájemkyně o psa na internet. V něm uvedla naprosto lživé informace o tom, jak měla o Pufíka obrovský zájem, několikrát se nás snažila kontaktovat telefonicky a emailem a my jsme se jí vůbec neozvali. Údajně nám vůbec nešlo o adopci pejska. Navíc objevila šokující zjištění, že je pejsek v naší péči údajně již od ledna 2014.

Tento lživý komentář jsme četli v originále a vůbec jsme nepochopili ,z jakého důvodu toto zájemkyně učinila. Hodně nás to zamrzelo. Poškodila jméno naší organizace po vzoru dalších, podobně pomstychtivých lidí, kteří se baví tím, že pomlouvají organizace na facebooku.

Reakce na tento komentář byly takové, že našemu sdružení nejde o adopci psů, kašleme na komunikaci se zájemci a z toho důvodu naši psi čekají  na nové domovy dlouho. To ovšem není pravda, neboť  se snažíme slušným zájemcům co nejrychleji odpovědět a snažit se pejsky dostat domů. Chodí nám samozřejmě emaily o jedné větě, které vůbec nevypovídají o podmínkách, do kterých by pejsek šel, nebo je pro zájemce prioritní „cena“ za pejska, emaily obsahují hrubky, chybí podpis, nebo po vyhledání emailu facebookem se zobrazují profily, nad kterými často váháme, zda jejich obsah nepředat policii. Z toho důvodu takovým lidem neodepisujeme nebo s odpovědí nespěcháme. Rozhodně však není pravda, že nekomunikujeme vůbec se slušnými lidmi.

Z výše uvedených skutečností je pejsek Puf stále v našem azylu k adopci. Nikam jsme nespěchali, neboť  opravdu čekáme na toho pravého páníčka, který se Pufíka ujme a dá mu krásný domov, péči a prostředí, které bude pro pejska skutečným domovem na celý život. Pejska máme moc rádi, tráví s námi většinu dne a záleží nám na tom, kam se dostane dál.

Ke článku přikládáme fotografie pejska s vyznačenými datumy vložení a vysvětlením.

Věříme, že zájemkyně příště přehodnotí svoje jednání, kterým Pufíkovi vzala šanci na domov, poškodila naší organizaci a ublížila nám lidem, kteří rozhodně nemají špatné úmysly a je nám z toho jednání a křivdění smutno.

Denisa Zárybnická, Os Toulavé Tlapky

pufk

Lednové datum je datum vytvoření alba „nabídka pejsků k adopci“, při rozbalení ikonky „hodinky“ se zobrazí datum vložení fotografie. Ta dokazuje, že byla vložená až v srpnu, jedná se o vložení fotky na timeline ke sdílení, kdy už hledáme pejskovi domov po uplynutí zákonné lhůty.

puf 2 puf3