Jak pomoci tlapkám
Články

Socializace psů, smečka

Publikováno 2.7.2012 v Péče o psa

Člověk má možnost volby, buď sebou nechá zametat a bude bude poslouchat svého psa a nebo mu dá jasná pravidla, bude důsledný a pes ho bude poslouchat, bude ho ctít a respektovat. Jenže lidé mají neustálou potřebu ze psů dělat lidi a myslí si, že o to stojí. Pes si může zvyknout naprosto na všechno, pokud máte psa od malička a učíte ho se mazlit, poslouchat a děláte to správně, potom je to dobře, ale pokud psovi dáváte jenom lásku a žádnou výchovu, pak je to moc špatně a důsledek se projeví a pak všichni víme, jak to dopadá.

Naší prácí tedy je vytvořit vyrovnanou spolehlivou smečku, zařadit do ní psy tak, aby spolu dlouhodobě vycházeli, denně brát jednotlivé psy ven a socializovat je. Tehdy, kdy se začíná pejsek měnit,může být nabídnut k adopci. Zájemci vysvětlíme, jak se psem dále jednat, očekáváme že si zájemce vyhledá informace na internetu a dokáže tak s pejskem dále pracovat aniž by se ho zbavoval, že ho vlastně nezvládá. Ale když se podíváte na zeď facebooku a zpráv z nových domovů, uvidíte, že to desítky lidí bezproblému zvládá a pejsci se rychle učí. Takže to není o tom, že by to nešlo zvládnout, ale jenom že se někomu nechce a nemá odvahu 🙂

A pokud chce člověk této smečce šéfovat a dokázat zasáhnout v případě potřeby, musí si svojí pozici skutečně vydobít. Na alfu se neštěká, neskáče, alfa se musí respektovat, má naprosté právo na veškerý prostor a ostatní musí vždy ustoupit. Když to nefunguje, je porušený respekt a rozhodují ve smečce psi. Přimět novou smečku psů k respektu z člověka není vůbec lehké, zvláště když okolo vás pobíhá třicet psů a vy po nich chcete, aby vás poslouchali. Kolikrát na to člověk opravdu nemá a prostě mu stačí aby mohl do výběhu vejít a odejít, dát krmení a to je všechno. Pak je člověk od bahna, poškrábaný, voda rozlitá a dveře sotva zavře… Maximálně naučí psy od sebe vyhnat, ale důsledně je dokázat poslat na místo, odložit je na místo apod. když to v životě nedělali je úkol pro pevné nervy. Musíte dávat pozor, aby se psi nezačali bát ale pořád důvěřovali, musíte dělat přesné kroky a přesná rozhodnutí, musíte mít hlavně velké zkušenosti a znát přesně jak funguje smečka a reakce jednotlivých psů. Ale třicetičlennou smečku asociálních psů k člověku přesné poslušnosti vážně naučit nejde bez individuální výchovy jedinců.

Učíme tedy pejsky žít s lidmi, učíme pejsky žít se psy, učíme smečky poslouchat člověka jako alfu, napravujeme agresivní psy, kteří by jinak skončili utracení, snažíme se naše zkušenosti předávat dál, svoje psy cvičíme a vychováváme tak, aby mohli jít příkladem psům, kteří to neumí a páníčkům, kteří si nevěří že to samé může dokázat i jejich pes nebo jejich smečka. Můžeme u nás pozorovat i chování divokých psů, protože máme menší smečky křížených aljašských husky s původním divokým chování (ti se chovají jako kojoti např.), a rozdíl mezi jejich smečkou a smečkou jiných psů je obrovský. Máme stejně tak smečku psů kříženců kde zatím člověk nerozhoduje a potom smečky \“hodných\“ pejsků, kteří nás poslouchají a vycházejí spolu. Pejsky převychováváme zásadně smečkou, nevychováváme je izolovaně od psů, žádné kotce pro sólo výchovu, vždy je prioritou aby pes byl zvyklý na lidi i na psy. Bohužel kdy není dost místa, musí být ti problémoví psi zvlášť, ale jak jen to jde mají kontakt se smečkou. Smečka naučí pejsky všechno, pokud se smečka umí dobře venčit, naučí to i další pejsky do ní přidané, naučí je hlídat, stejně tak jako se husky učí běžet rovně a něco táhnout, a taky se učí zlobit paničku 🙂

Nezapomeňte, že pro rodinného psa jste smečka jenom vy a vaše rodina. Buďte tedy dobrým příkladem, spravedlivým alfou pro vašeho psa a odměnou za dobře odvedenou práci je spokojený vyrovnaný a poslušný pes, kterého pak můžete mazlit, brát do postele a věřit mu v každé situaci.

Denisa Tlapka, Os Toulavé Tlapky