Jak pomoci tlapkám
Články

Vyjádření k nařčení z krádeže psa

Publikováno 3.8.2015 v Novinky
Vyjádření k nařčení z krádeže psa

K této nepříjemné události jsme se vyjádřili již na facebooku, ale komentář se brzy posune dolů, z toho důvodu uvádíme naše oficiální vyjádření i na našich webových stránkách a doplňujeme ho o další informace.

Dne 1.8.2015 jsme byli nařčeni pánem, který několik měsíců hledá svého psa jménem Marcus plemene belgický ovčák malinos, ve věku 2 roky, že jsme mu psa odcizili a zřejmě ho zadržujeme v našem azylu. Pán přijel bez ohlášení k bráně našeho statku, zatelefonoval a domáhal se vpuštění na pozemek, aby zde mohl svého psa hledat. Své tvrzení opíral o naše fotografie z facebooku, kde viděl fotky tohoto plemene psa. Pánovi jsme odpověděli, že u nás jeho pes není a nikdy nebyl. Pán nám to nevěřil a začal se chovat nevhodně. Začal říkat, že na fotkách máme belgických ovčáků malinos několik a že jsme mu lhali, když telefonoval v době, kdy se mu pes ztratil. Dále, že jsou o nás na internetu špatné reference, tudíž se chce podívat osobně, zda tady psa nezadržujeme. Vzhledem ke způsobu jednání pána jsme zavolali policii.

Policistu jsme pustili do statku, ukázali jsme mu psy, aby se mohl přesvědčit, že zde hledaného psa Marcuse nezadržujeme. Vyjádření policisty, že zde pes není, majiteli nestačilo a začal se domáhat okamžité domovní prohlídky, na kterou ale rozhodně nemá ze zákona právo. Policie pak vyčkávala u brány, dokud se majitel neuklidnil a neodjel.

Ten večer po 20 hod. nám majitel na telefon zaslal smsku výhružného charakteru a že případ bude řešit na kriminální policii. Dále kolem 23 hod. někdo u brány statku hodil asi 4 petardy a křičel „zlodějko“, když jsme vyšli s baterkou ven, nikoho jsme již nezastihli. Následující den nám pán zaslal na facebook zprávu, abychom  mu tedy vysvětlili fotky psa plemene belgický ovčák malinos, které našel v albu s datem října 2014 a proč jsme mu tedy lhali, když k nám volal, že zde takového psa nemáme. Majiteli jsme odepsali, že se jedná o fotografie pořízené a vložené na facebook v roce 2012 s odkazem na tu stejnou fotografii v původním fotoalbu a že do alba v říjnu 2014 byli zkopírované proto, že se jedná o album ilustrující psí smečky, takže jsme fotky použili i tam, ale rozhodně to neznamená, že bychom toho psa přijali v roce 2014 a zatajovali majiteli jeho ztraceného psa Marcuse.

Na fotografiích se totiž jedná o psa Jerryho, se kterým se k nám nastěhovala majitelka v roce 2011, která zde dva roky bydlela a z toho důvodu byl i pes umístěn ve společné smečce s jinými psy kvůli socializaci. Jerrymu je asi 7 let, je vykastrovaný, jeho charakteristickým znakem je velká jizva ve slabině, dále již prošedivělé okolí tlamy. Oproti hledanému Marcusovi Jerry nemá bílou náprsenku, ani narůžovělý čumák, je mnohem tmavší a má i tmavé tlapy. Ve fotoalbech na našem facebooku se objevuje poměrně často i při společném venčení v roce 2013.

Majitel v komentářích na facebooku tvrdí, že máme na fotkách několik psů tohoto plemene. To není pravda, jedná se pouze o psa Jerryho, nikdy jsme v azylu neměli žádného jiného psa tohoto plemene. V současné době máme fenku kříženou s BOM.

Dále majitel tvrdí, že když k nám v říjnu 2014 volal, že postrádá psa Marcuse a prosí o pomoc s inzercí, měli jsme mu údajně lhát, že žádného takového psa u nás nemáme. Samozřejmě jsme majiteli řekli, že jeho pes u nás není, bohužel se k nám nedostal, inzerát jsme ochotně nasdíleli a popřáli jsme pánovi, aby pejska brzy našel. Absolutně nechápeme, proč bychom se měli zmiňovat o soukromém psovi naší dobrovolnice, který nebyl v tu dobu umístěn v azylu k adopci a nejednalo se o žádného nalezence, u kterého bychom hledali, komu pes patří. Vůbec nás nenapadlo, že by mohl pán spojovat soukromého psa Jerryho se psem, kterého hledá, neboť všichni kdo nás sledují, museli dávno Jerryho na fotkách vidět z venčení i s majitelkou už od roku 2011 popř. rok 2012 a 2013.  Pán nás rozhodně po telefonu v říjnu 2014 nevyslýchal, jestli my přímo v Tlapkách, nebo někdo z lidí , co k nám jezdí, nemá doma stejné plemeno. A když nyní majitel tvrdí, že jsme mu toto plemeno zamlčovali a lhali jsme mu, nemluví pravdu. Pán volal pouze s tím, že se mu ztratil Marcus, že nám zaslal inzerát a prosí, abychom ho sdíleli. Odpověděli jsme, že ano, pejska nasdílíme a tím hovor skončil. Pokud chce majitel tvrdit něco jiného, musí si sám zhodnotit, zda chce lhát jenom proto, aby nějak obhájil svůj omyl, kterým poškodil naše sdružení a způsobil zbytečné problémy, nebo zda přizná, že podlehl nějakým drbům a zachoval se nevhodně. Omluva je však dle našeho názoru nad jeho hrdost.

Na facebooku se nás mnoho lidí ptalo, proč jsme majitele do areálu nepustili. Z těchto důvodů:

Pán přijel bez ohlášení, jednal nepřátelským tónem, arogantním, ihned nás nařkl z krádeže a osočil ze lhaní – chtěli jsme se vyhnout vyhrocenému konfliktu, předejít osobní potyčce. Proto jsme raději přivolali policii, před kterou opět pán jednal až agresivně a křičel tak, že to bylo slyšet po celém areálu. V době jeho příjezdu jsme zde měli klienta s pejskem na konzultaci. Psy zde v areálu máme rozdělené v několika skupinách. Ve smečkách venku, dále máme několik kotců venku a v hale, další psy máme v bytech šesti domků, které tvoří jednu část statku a v nich se psy žijí obyvatelé tohoto statku v komunitě, jde především o psy k adopci, kteří se tak zařadí lépe do běžného života, neboť jsou zvykáni na byt a pravidelné venčení. Z toho důvodu není možné, aby cizí člověk procházel všechny naše prostory bez předchozí domluvy, neboť o víkendu bývá mnoho našich lidí na brigádě, vycházce se psy, protože sem přes víkend dojíždí dobrovolníci, kteří mohou jejich běžnou práci zastat a tito lidé tak mohou na dva dny odjet. Bez příkazu k domovní prohlídce nemůže ani policista jenom tak někomu prohledávat dům, pouze v závažných případech, které jsou uvedené v zákoně a to rozhodně není tvrzení nějakého pána u brány, že zde schováváme jeho psa.

I přes to jsme policistu vpustili do areálu, neboť jsme měli zájem o bezproblémovou spolupráci z naší strany. Majitele jsme však vpustit nechtěli vzhledem k tomu jak jednal a slušní lidé snad pochopí, že bychom neradi vystavili naše klienty ostudě, kdy by zde domluvenou konzultaci narušil cizí pán, který by se rozhodně nechoval slušně a přátelsky, agresivní chování pána mezi psími smečkami by také nebylo rozhodně dobré pro samotné psy. Pokud by nejednal tímto způsobem, mohly mu být fotky zaslané třeba emailem, aby se mohl přesvědčit, že se jedná o psa foceného v roce 2012. Pokud by byl pán klidný a pustili bychom ho ven mezi smečky, stejně by mohl oponovat, že je pes zavřený v jiné části statku, neboť je zde devět budov, které mají půdy, mnoho místností, dále skladovací haly JZD, sušící zařízení, pronajaté byty od kterých my rozhodně nemáme klíče, prostor má tři hektary. Přišlo nám tedy zbytečné stresovat psy, přijít o klienta a cílem bylo vyhnout se dalšímu konfliktu.

Vzniklou situaci řeší již policie, neboť pán začal naše sdružení veřejně špinit svým upraveným tvrzením ze sobotní návštěvy, kdy si příběh upravil a nepřiznal, jakým způsobem zde s námi jednal. To, co pán píše o našem sdružení na internetu poškozuje jméno naší organizace. Zprávy a smsky ve stylu, v jakém je napsal, považujeme za vyhrožování.

Chápeme, že majitel je zoufalý, že hledá svého pejska, je asi s nervy na dně a mrzí nás to. My rozhodně nejsme z těch, co bychom chtěli krást majiteli jeho zvíře, naopak se vždy snažíme dostat pejsky co nejdříve domů a vyjímečně, když přijmeme nalezence, děláme všechno proto, abychom původního majitele vypátrali. Není však možné svoje vulgární jednání omlouvat tím, že je pán zoufalý ze ztráty pejsky a svoje problémy si vylévat na nás, urážet nás, pomlouvat, vyhrožovat bez důkazů a rovnou nás nařknout hned na začátku, místo slušného zeptání. V případě, že s námi někdo jedná neslušným způsobem, nemáme důvod se nechat od dotyčného vydírat, ale také nemáme důvod být neslušní my a z toho důvodu necháme věc řešit nestrannými policisty, kteří zajistí shrnutí všech faktů a snad je pak pán bude schopen akceptovat a přestat pořád do kola opakovat, že máme na facebooku několik belgických ovčáků a nechceme mu je ukázat.

To je z naší strany zatím vše.

Fotky hledaného Marcuse:

10991169_1397908850516740_6032257018991704038_n

odkazy na fotky psa Jerryho v galeriích Toulavých Tlapek:

https://www.facebook.com/toulavetlapky/photos/a.10150248452042607.326326.180624477606/10150634617122607/?type=1&theater

https://www.facebook.com/toulavetlapky/photos/a.399354617606.177076.180624477606/10151386476287607/?type=1&theater&__mref=message_bubble

zde je evidentní vložení fotek v roce 2012

pro větší foto je třeba kliknout na fotky:

jerysko jeryeron jeryfoto jeryn