Jak pomoci tlapkám
Články

Výroční zpráva o naší činnosti za rok 2014

Publikováno 14.6.2015 v Novinky
Výroční zpráva o naší činnosti za rok 2014

Jako každý rok podáváme hlášení o tom, co všechno jsme v předchozím roce zvládli. Každý rok je plný úspěchů vždy ve prospěch zvířat, pro která náš tým pracuje. Na naší činnosti se podílí velké množství lidí, ať už se jedná o dobrosrdečné lidi, kteří přímo zachraňují zvířata ze špatných podmínek, neváhají nás kontaktovat, nebo se jedná o nové majitele, kteří dávají smysl života zraněným zvířecím dušičkám. Spoustu práce vykonávají dobrovolníci v azylu přímou péčí o zvířata, důležití jsou brigádníci, sponzoři, veterináři. Bez těchto lidí by žádná pomoc zvířatům nepřišla. Proto cítíme povinnost dát vědět, že společné úsilí nese určité výsledky.

                                                                      ZVÍŘATA: PŘIJATÁ, UMÍSTĚNÁ, ZACHRÁNĚNÁ

PEJSCI:

Přijatí, zachránění: 66

Umístění do rodin: 100

Zemřeli: 2

V azylu je stále cca 150 psů

Zachránění pejsci, přijatí:

V tomto roce jsme přijali pouze jednu větší kauzu týrání zvířat a to u Břeclavi, odkud jsme odvezli 11 psů z naprosto šílených podmínek. Pejsků tam bylo více, ale zbytek si převzala jiná organizace po vyjednání s majitelem, který nechtěl všechny psy dát, nakonec mu nezbyl ani jeden. Dále jsme přijímali zvířata od majitelů, kteří si je již nemohli nechat, vždy vybíráme akutní případy, kdy jde o agresivního psa, pomoc majiteli, který musí do nemocnice, mnoho štěňat od nezodpovědných množitelů, psi ze špatných podmínek apod. Letos jsme se snažili zdržet se příjmu většího počtu psů na jednou, neboť máme ještě bohaté „zásoby“ z roku 2013 v podobě neskutečně bázlivých a problémových psů, které rozhodně nepůjde snadno socializovat a umístit do vhodných podmínek, celý rok se jim postupně věnujeme.

Malých štěňat jsme přijali z tohoto počtu 21.

Ostatní byli dospělí psi. Z vybraných případů se jednalo například o pejsky Tuláček, Beník, Rony (zrzavý), Jeayla,Daisy, šest kříženečků – jednalo se o pejsky převzaté z jiných organizací většinou díky problémovému chování, nebo plné kapacitě, vypomohli jsme.

Z nalezených pejsků jsme přijali pouze dva a to Blondee a Pufíka, pro pejska se našel domov (majitel se nedohledal) a fenka se vrátila k chovateli díky fb. Dvě sestřičky husky pepřenka a Okawango, husky Ayla, Ganda, Montíková + 5 štěňátek, Zmizík, Šroubek byli pejsci převzatí z hodně špatných podmínek, kdy je naštěstí majitelé ihned darovali nám. Kvůli značné agresivitě jsme před utracením zachránili Ronyho, méně agresivního Foxe, který „pouze“ kousl dítě, Košíka, Denyho. Pak nás čekalo nepříjemné překvapení, kdy jsme z nového domova z předchozích let museli odebrat fenku Yakimu a její dvě štěnata, ve zuboženém stavu, kdy majitelka porušila smlouvu hned v několika bodech a množila na fence od nás, ač jí měla nechat vykastrovat. Dále jsme pak přijali zpátky tři pejsky umístěné v předchozích letech, Keylu, která se stala pro rodinu přítěží kvůli miminku :(, Kessinku kvůli závažným problémům majitele s bydlením a Remiho, který přerostl majitelům přes hlavu a nezvládli výchovu od štěněte, ten rychle našel domov, obě fenky však zatím zůstávají u nás.

Umístění pejsci do nových domovů:

Stovka pejsků, to je pro nás obrovské potěšení a to je cíl naší práce. V tomto počtu jsou započítaní psi přijatí v roce 2014 a dále také pejsci z předchozích let, které jsme po náročné převýchově mohli konečně předat dál. Každého pejska před adopcí čeká mnoho veterinárních úkonů a nás to stojí mnoho sil, protože většina pejsků musí projít resocializací a převýchovou. Každý pes podstupuje zbavení parazitů, očkování, kastraci, čipování, úpravu srsti, léčbu nebo operaci. S každým psem trávíme mnoho času, než ho můžeme vydat nové rodině a ještě jí musíme najít pomocí stovek inzerátů, než se konečně někdo ozve. Umístěním pro nás příběh pejska nekončí, jsme pak rádi, když nám majitelé posílají fotky a pokud jsou nějaké následující problémy, musíme je řešit, ať už se jedná o namátkovou kontrolu, nebo dokonce odebrání pro porušení předávací smlouvy, což se naštěstí neděje často, protože se snažíme majitele pečlivě vybírat a nedáme pejska každému.

V roce 2013 jsme umístili jednou tolik pejsků, v tomto roce však počet velmi klesl, myslíme si, že velký vliv na to mají časté pomluvy, kterými se snaží někteří lidé škodit a škodí tak hlavně psům, kteří nám tady pak zůstávají zbytečně dlouho.

zde najdete album všech umístěných pejsků za 2014: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151876027792607.1073741885.180624477606&type=3

Pejsci za duhovým mostem:

Z přijatých pejsků nám nezemřel žádný, nicméně jsme se museli rozloučit se dvěma pejsky, kteří byli dlouhodobě v naší péči. Jednalo se o pejska Kubíka, který trpěl delší dobu epilepsií a jeho poslední záchvat trval mnoho hodin v kuse, nemohl se z toho probrat, takže přivolaný veterinář rozhodl o jeho utracení. Ztráta Kubíka nás velmi zasáhla, nebyl to starý pes, ale věděli jsme, že to jednou přijde. I přes veškerou léčbu byly jeho záchvaty stále častější. Druhým pejskem byl Romeo, u kterého se rozvinul cushingův syndrom což je onemocnění nadledvinek, k tomu těžká cukrovka, léčba trvala jenom pár týdnů, ale pejsek nemoci podlehl, ve chvíli, kdy už bylo jasné, že se mu pomoci nedá, nechali jsme ho humánně uspat a ne ho dále trápit.

Oba nám dodnes moc chybí, prožili jsme spolu mnoho krásných chvil a trávili s nimi každý den, ale víme, že jsme oběma udělali krásný zbytek života a měli se u nás moc dobře. Kuba měl být utracen kvůli stěhování, agresivitě a Romeo to samé. Kubíka jsme měli tři roky a Romea dva roky.

KOČIČKY

Přijaté: 25

Umístěné: 14

Zemřelo: 4

Tato čísla se týkají pražského depozita, které přijímá zubožené kočky většinou z venkovních lokalit, kdy jim hrozí nebezpečí. Většinou se jedná o hodně nemocné jedince, kteří potřebují neustálé návštěvy na veterině a dlouhou léčbu. Z toho důvodu necháváme tyto kočičky přeléčit tam a po vakcinaci a kastraci jsou dle povahy umístěné do nových rodin, nebo na statek k nám v Úmyslovicích v azylu, kde chytají myši a jsou volně.

Kočičky, které přijímáme přímo k nám do azylu, nezapočítáváme nyní do statistik přijatých kočiček, neboť kočičky nejdou do adopce do rodin, ale jsou zde v azylu puštěné na volno. Do nových domovů umisťujeme pouze koťátka, která nám často vozí lidé z místních obcí. Kočky mají stejnou úroveň péče jako pejsci – zbavení parazitů, vakcinace, kastrace, léčba, operace. V roce 2014 jsme prosby o příspěvky na léčbu koček přijatých do azylu u Poděbrad nemuseli často zveřejňovat na internetu, neboť nám veterinární péči hradila jedna velká milovnice koček přímo našemu veterináři a mnoho koček mělo ten rok ošetření zdarma.

DALŠÍ ČINNOST:

Neustále jsme po celý rok pracovali na rekonstrukci našeho azylu, ale většinu času jsme věnovali právě převýchově pejsků.

Trápil nás nedostatek dobrovolníků, kteří by jezdili pravidelně pomáhat s náročnými opravami a tak práce často stála. Mnoho času nám zabral úklid a venčení. Bázliví psi nebyli absolutně naučení hygieně a tak vykonávali potřebu kdy se jim chtělo a kam se jim chtělo, pro nás to znamenalo několikrát za den po nich uklízet, vytírat, opravovat rozkousané dveře, několikrát každému z nás pejsci naprosto zdevastovali byt, kde s nimi spíme. Tyto psy je nutné mít po malých skupinkách pořád u sebe ve dne i v noci, mít je prostě doma, jinak se kontaktu s lidmi nenaučí, musí se venčit s vychovanou smečkou, učit se čistotnost no a než se to naučí, udělají z domu kůlničku na dříví. Ne každý by toto vydržel a byl ochotný vzdát se veškerého pohodlí a dělit se o byt s nečistotnými nevychovanými psy.

Náš azyl je ve starém statku, kde se nachází devět budov, pozemek má tři hektary, je tady práce ještě na několik let a to neustále. Ano, mohli bychom se přestat starat o zvířata, několik měsíců jenom shánět peníze, jezdit po akcích, potom najmout firmy a za několikrát nadsazené ceny nechat všechno opravit najednou, ale kdo by se v tu dobu postaral o všechna ta zvířata v nouzi? Když jsme často poslední volba před utracením psa, když ostatní útulky mají plno? Proto jsme zvolili tento způsob postupné rekonstrukce současně s péčí o zvířata, kdy si materiál sháníme darem, levně, práci si děláme sami a nemusíme nikoho draze platit, sem tam nějakého řemeslníka a ušetřené peníze pak investujeme do přímé péče o zvířata a nevyhazujeme prostředky tak říkajíc oknem.

Kromě práce přímo v azylu jsme se účastnili i několika akcí.

z vybraných tradičně v dubnu veletrh For Pets, kterého se vždy účastníme se stánkem a pejsky k adopci, v květnu akce Marihuana March, kde se můžeme účastnit se stánkem, prezentovat tam konopné výrobky, které pomáhají nemocným zvířatům při kožních problémech, rakovinách, alergiích a můžete je najít neustále na našem eshopu, v září potom akce Sen zvířat, kde hledá mnoho našich pejsků domovy. V průběhu roku jsme byli se stánkem i na několika hudebních akcích též s naším stánkem.

Kromě toho, že se přímo staráme o zvířata, pečujeme o ně po zdravotní stránce a kompletní péče jako je krmení, koupání, stříhání, že uklízíme, opravujeme statek a všechno to, co se dá dělat přímo tady doma na statku, tak musíme stíhat i další činnosti a to jsou převozy zvířat, materiálu často hodně vzdálená místa, odvozy psů k novým majitelům, pokud si nejsme jisti a chceme vidět, kam pejsek půjde, jsou to desítky hodin strávené u internetu kdy nahráváme fotky, editujeme web, facebook, eshop, informace, články, odpovídáme na emaily, zprávy, vyřizujeme telefony, veškerou administrativní práci jako je evidence, zasílání potvrzení, dokladů, neustále se něco řeší na úřadech, shání se přes internet důležité věci pro azyl a pro opravy, shání se dobrovolníci, k tomu se snažíme uživit občasnými brigádami, prodejem, provozujeme zmíněný internetový obchod, jezdí k nám lidé na převýchovu nebo my k nim a na osobní život máme času skutečně po málu. Pak nás mrzí, když nás někdo začne napadat za nezodpovězenou zprávu, email, že jsme včas nezvedli telefon, že jsme si nestihli převléknout tričko, že jsme působili unaveně a proto zaručeně užíváme návykové látky, že nemáme uklizené věci na dvoře, nebo že jsme zapomněli nahrát fotku pejska, co zrovna dotyčný požadoval, že jsme někde neaktualizovali článek, nebo komentář, nepřijali jsme neohlášenou návštěvu ve chvíli odjezdu nebo podávání infuzí nemocnému zvířeti. Ano, občas se setkáme s nepochopením a to pak vytváří pomluvy a zášť, která nám na dobré náladě nepřidává. Je pravda, že tuto práci člověk často odnese zdravotními problémy, vyčerpáním, ztrátou přátel apod., ale vybrali jsme si toto sami, protože zvířata milujeme více než sami, rozhodli jsme se žít tady kde žijeme, protože nás nenaplňuje život ve městě mezi lidmi, zvolili jsme si sami tuto činnost, tento způsob a i když zemřeme možná dříve než ostatní, možná s většími bolestmi, tak nás ale nebude trápit svědomí a budeme vědět, že jsme pomohli mnoha tvorům ke spokojenému životu. To je pro nás víc než pohodlí.

PODĚKOVÁNÍ:

Chceme velmi poděkovat všem lidem, kteří nám pomáhají v celé této práci, všem dobrovolníkům, kteří si najdou čas a přijedou nám alespoň na chvilku pomoci do azylu, děkujeme všem lidem, kteří u nás strávili i mnoho měsíců a vydatně pomáhali s péčí o zvířata. Děkujeme všem, kteří nám pomáhají na akcích a s převozy. Ani bez veterinářů bychom nemohli zvířatům pomáhat, jmenovitě tak děkujeme MVDr. Černíkovi v Poděbradech a veterinárním sestřičkám, děkujeme celé klinice well-vet v Praze, která se stará o naše kočičky. Děkujeme všem dárcům, ať už darovali cokoli, to všechno dohromady je neocenitelná pomoc! Celý náš život, náš čas a naše energie patří zvířatům, kterým jsme se rozhodli zasvětit život na vždy a dokáže nás moc potěšit, když celé toto břemeno neneseme na zádech jen my sami, ale najdou se lidé, kterým nejsou zvířata jedno, kteří chápou, že jen pár osob se nedokáže o všechno postarat bez pomoci druhých a i když jsme ten hlavní motor celé této práce, všichni pomocníci jsou naší nedílnou součástí.

Kdo by nás chtěl podpořit, všechny kontakty a informace najde na www.toulavetlapky.cz

Album umístěných pejsků v roce 2014 najdete zde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151876027792607.1073741885.180624477606&type=3 chybí tam 4 pejsci záměrně, neboť nechceme, aby se o nich dozvěděli původní tyrani, kteří jim ubližovali a nechtěli je dát, tak je zachránili rodinní příslušníci a neřekli jim, že je odvezli k nám. A tak to je i ve více případech.