Jak pomoci tlapkám
Články

Výživa psa

Publikováno 26.9.2014 v Péče o psa
Výživa psa

IDEÁLNÍ VÝŽIVA PSA

Připravili jsme pro Vás následující článek, který by Vám pomoci, jak se správně rozhodnout při výživě vašeho psa. V dnešní době s nabídkou obrovského sortimentu různých krmiv pochopitelně vzniká řada názorů, jak správně krmit psa. Proto jsem se rozhodla napsat i náš názor na základě několikaletých zkušeností s výživou zvířat. Je přece jasné, že každý nemůže být odborník na všechno, proto je třeba poskytnout veřejnosti podklady, na základě kterých se mohou rozhodnout. Věřím, že Vám následující článek pomůže otevřít oči a pomůže zároveň k lepšímu životu mnoha pejsků.

Základní kategorie krmiv:

K dispozici na trhu je nyní několik kategorií určených kvalitou krmiv.

  1. Nejnižší třída (krmiva pro obchodní řetězce – Tesco, Kaufland, Norma, Albert…. Nebo i jiné názvy jako např. Bodie, Dante, Propesko, atd…)
  2. Premium (různé firmy zahraniční, české např. Calibra premium, Sportmix premium…)
  3. Superpremium (převážně zahraniční firmy,ale i české např. Calibra superpremium, K9, Hills…)
  4. Holistic (nejkvalitnější suroviny ze zahraničí, jiné složení, hypoalergenní např. Earthborn, ANF, Orijen, …)
  5. BARF není komerční granulované krmivo, ale přirozená syrová strava
  6. Ostatní krmiva, např. lyofilizovaná krmiva, mírně sušená nebo peletková – novinky na trhu.
  7. Domácí strava – vařená, zbytky apod.

Krmiva jsou vyráběná v podobě granulí, konzerv, pelet. Existují rovněž různé studie na vhodnost i nevhodnost granulí.

Granule

Mezi hlavní výhody granulí patří rychlost a nenáročnost krmení, možnost přesného dávkování, dobré skladování. Pak jsou tu ale i nevýhody, které posouvají krmení granulovanou stravou na pozice kritizovaného způsobu krmení. Hlavním důvodem jsou dvě věci. První je fakt, že pes krmený granulemi potřebuje pravidelný a dostatečný přísun vody a v případě, že tomu tak neustále není (zanedbávání péče, nechuť  psa pít…a jiné důvody), dochází k častému poškození ledvin a s tím spojené další orgánové i metabolické poruchy. Druhý fakt je, že granule v žaludku psa bobtnají a zvětšují tak mnohonásobně svůj obsah, což může zapříčinit torzi žaludku a to je velmi nebezpečná akutní záležitost. Další nevýhodou je nedostatečné přirozené čištění zubů psa a následná tvorba zubního kamene.

Co se týče jednotlivých kategorií, tak ty se liší podílem výživových látek, vitamínů, různá složení, různá kvalita použitých surovin. Na internetu najdete hodně odborných článků o tom, co znamenají přesně vypsané složky krmiva na obalech. Podíl bílkovin totiž neznamená podíl použitého masa – tedy svaloviny. V nejnižší kategorii krmiv jsou použity především„výrobky živočišného původu“ a to jsou různé zbytky jako drůbeží kůže, kosti, drápy, zbytky vnitřností, šlachy a vše co se semele dohromady včetně tuku. Svalovina se v tomto případě nepoužívá skoro vůbec. Jako příloha je použité obilí – soja, pšenice atd. Granule se různě dochucují tukem, zchutňovadly, dobarvují se, používají se konzervanty atd. Velké procento majitelů psů používá právě tyto nekvalitní nejnižší třídy tzv.“marketových krmiv“ z důvodu nízké investice. Nechápou však, na jaké problémy si možná zadělávají do budoucna a hlavně svému pejskovi. Na veterinární kliniky chodí denně desítky lidí s pejsky, kteří mají různé problémy a k těm patří selhání ledvin, cukrovky, potravinové alergie, zubní kámen, kloubní potíže, trávicí potíže, obezita, a mnoho dalších chorob, které jsou skutečně způsobené špatným krmením a to dokazují různé studie, veterinární statistiky i názory chovatelů a také náš názor.

Protože pro psa je důležitá přirozená strava stejně tak jako dostatek vitamínů a látek, které tělo potřebuje. Lidé bohužel sami  nejí kvalitní vyváženou stravu, a z toho opět pramení civilizační choroby stejné, jako jsem vyjmenovala u psů. Rozdíl je v tom, že člověk se může rozhodnout sám,kdežto pejsek je jen a jen ve Vašich rukách a Vy rozhodujete o tom, čím ho budete krmit a jaký následující život mu připravujete. Pokud jde o finanční stránku, tak existuje více způsobů jak špičkově nakrmit psa doslova za pár korun.

Granule, i když se tedy liší kategorií a kvalitou, pořád jsou to granule. Samozřejmě že u velmi kvalitních značek převažují pozitiva daná složením nad negativy způsobujícími například péči o zuby psa. Tím chci říci, pokud budete dávat psovi takové granule, které obsahují pro jeho tělo vše potřebné tak zoubky můžete podpořit přirozenou dentální hygienou což je žvýkání syrových nebo dentálních kostí, čistěním zubů apod. Zatímco při krmení nekvalitními granulemi musíte přidávat nejen to, ale také navíc vitamíny,doplňky, antioxidanty a často bohužel i léky . Nedejte na reklamu ani na sladké „řeči“ na obalu krmiva, vždy se podívejte na složení garantované ze zadní strany obalu a pokud si dáte jenom chvilku zjistit si něco na internetu, tak poznáte, „co máte v ruce za krmivo“. Označení superpremium, premium, holistic je spolehlivé a nemůže si to na obal napsat každý „jen tak“.

Můj osobní názor je, že by se nemělo krmit granulemi, pokud je to alespoň trochu možné. Samozřejmě nesmíme zapomínat na individualitu každého pejska s ohledem na věk,velikost, plemeno, zdravotní stav a časové a finanční možnosti majitele.

Pokud mohu požádat všechny z Vás, kteří Vaše pejsky milujete a chcete jim dopřát zdravý spokojený život, nekrmte nízkými ani středními třídami granulí.

Používejte prosím vyšší kategorie.

Co se týče kvality třídy premium, tak tam je například vyšší obsah bílkovin a v některých značkách samozřejmě i svalovina kromě „ostatních živočišných surovin“.

Kvalita třídy superpremium se liší opět původem surovin, je tam ideální poměr bílkovin, přidané vitamíny, často doplněné další složky jako zelenina, bylinky, a dalo by se tvrdit, že je to kvalitní způsob krmení, co se týče složení, ale problém se zubním péčí a bobtnáním v žaludku to bohužel ani tak neřeší.

Holistická krmiva se liší opět složením, i když jsou to granule, je vyzkoušené, že nebobtnají tak moc jako jiné třídy. V holistickém krmivu se dbá především na vysokou kvalitu surovin, často pochází z ekologického zemědělství, používá se čistá svalovina bez „ostatních živočišných produktů“, používá se zelenina, ovoce, žádné obilí ale přílohy typu brambory. Dále se používají oleje, vitamíny, bylinky, mořské plody. To, co je ve složení uvedeno a na obalu napsáno odpovídá pravdě a realitě, že to skutečně to krmení obsahuje. Za největší plus tohoto krmiva považuji přidání složek, které sami o sobě řeší prevenci vzniku orgánových chorob a to jsou antioxidanty,oleje a omega kyseliny. Tím mám na mysli brusinky, borůvky, rozmarýn, granátové jablko, aloe vera, lněné semínko a mnoho a mnoho dalších složek. Každá firma si zakládá na originalitě a kvalitě, je mnoho značek holistického krmiva. Psi krmení tímto krmivem nemají skoro vůbec zdravotní problémy, dokonce to má příznivý vliv i na psychiku, zažívací trakt a pochopitelně i na pohybový aparát. Cena tohoto krmiva je vysoká, zato se projeví na téměř nulovými výdaji za léčbu chorob u veterináře. A máte jistotu, že pejska krmíte kvalitně a přitom pohodlně.

BARF

Přirozenou syrovou stravou  dnes krmí již hodně chovatelů. Říká se tomu BARF (Barfování).

Samozřejmě existují dva názory – kladný a negativní. Co se týče nevýhod, snad jen náročnější příprava a skladování, riziko přenosu některých choroboplodných zárodků, u některých psů alergie.

To však záleží na kvalitě surovin, skladování a pak plemeni a stavu psa. Je třeba to zkusit a v případě, že pejsek tento způsob krmení nesnáší, tak zvolit jiný způsob. U barfu je důležité dodržovat dávkování a pestré složení. Barf by měl obsahovat syrovou svalovinu, syrové kosti, syrovou zeleninu, syrové ovoce, mléčné výrobky, je možné využít různých receptů a doporučení jako je přidávání bylin, ořechů.  Zastánci tohoto způsobu krmiva předkládají přirozenost této stravy v tom smyslu, že pes je šelma, která loví. Pokud má možnost lovit, tak většinou drobné hlodavce, zajíce, králíky, ptáky, ryby atd. Žaludky těchto zvířat v potravinovém řetězci obsahují to, čím se zvířata živí – ovoce, zeleninu, byliny, čímž se dostávají tyto složky do trávicího traktu psa.

Někteří psi jsou ochotni žrát syrovou stravu zcela bez problému včetně ovoce a zeleniny, jiným psům se musí tyto složky míchat do masa, nebo jogurtu apod. Důležité je, aby pes žvýkal – velké kusy masa, kosti , díky kterým si čistí zuby. Psi krmení barfem mají minimum zdravotních problémů, velmi zdravé a krásné zuby, lesklá srst, aktivita a dobré psychické rozpoložení, zdravý pohybový aparát, zdravé srdce, méně parazitů, pevné výkaly apod. Navíc syrová strava obsahuje všechny vitamíny a látky, které nejsou zničené vařením a sušením. Osobně se přikláním k tomuto způsobu krmení pejska, pokud tomu nebrání alergie.

Žaludek psa obsahuje HCL, proto není problém, aby se sám zbavil bakterií, které mohou být v syrovém mase, stejně tak jako nevadí když se pes napije z potoka nebo z louže, nic se mu nestane.

Řada lidí má strach o to, aby pejsek něco nechytl, ale je třeba uvědomit si jeden fakt. Psi si olizují tlapky, po kterých chodí venku po zemi, psi žvýkají trávu, aby se mohli vyzvracet a zbavit se tak např. slízaných chlupů při péči o srst. Pokud žije venku, stále do těla přijímá drobné nečistoty jako je prach, písek, rostliny a vše, co se běžně venku nachází.  Tím stimuluje trávicí trakt, obranyschopnost mnohem, více než pes žijící doma.  A domníváme se, že i to přispívá jako jeden z faktorů k zdravotnímu stavu psa. Psi žijící doma stejně jako kočky i lidé ve městě trpí mnohem více alergiemi než psi žijící na venkově, lidé i kočky. V bytě a ve městě totiž na zvířata čeká mnoho nebezpečí, jako jsou saponáty, prací prášky, lidské deodoranty, zplodiny z aut a další chemikálie. Ale to už je i záležitostí ekologie, nicméně při probírání výživy důležité zmínit.

Co se týče finančních možností majitele, není nic levnějšího než koupit kuřecí kostry nebo hovězí kosti s masem (stojí cca 6-12 Kč/kg), přidat zeleninu, ovoce samozřejmě ve správném poměru a to je nejlepší, co pro pejska můžete udělat a stojí to skutečně „pár korun“ oproti komerčním krmivům.

Další kategorií jsou pak samostatná krmiva, novinky na trhu jako jsou pelety nebo lyofylizáty. Více se dozvíte na internetu například krmení Platinum nebo K9Natural. Je to zcela jiný způsob výroby, liší se ve složení a v tom, že toto krmivo nebobtná v žaludku psa a nezpůsobuje tak riziko torze např.

Složením jsou velmi kvalitní.

Je zcela nevhodné krmit psa domácí stravou, jakou jsou zbytky, pečivo apod. to obsahuje soli, cukry, tuky, koření a psovi tak ničíte opět zdraví, stejně tak nedávejte psovi sladkosti!  Zodpovědný majitel takto svého pejska nekrmí a dává dobrý pozor, aby se k takovým zbytkům pejsek nedostal.

Konzervy

Konzervy jsou opět k sehnání v mnoha kvalitách i značkách, liší se pouze v poměru tekutin. V případě krmení psa konzervami není takové riziko nedostatku vody a tím způsobené zdravotní problémy ledvin a kloubů. Konzervy jsou pro psy mnohem chutnější než granule a psi je žerou s větší ochotou. Je však velmi málo firem, které vyrábí skutečně kvalitní konzervy, co se složení týče.

Můžeme doporučit například značku Animonda, Rinti, Rocco a další. Které obsahují skutečné viditelné kusy masa. Je v nich však často nedostatek dalších složek jako je ovoce a zelenina a mléčné výrobky.

Alergie, diety

Pokud se Váš pejsek potýká s problémem alergií nebo orgánových chorob, veterinář mu většinou nasadí dietu. To ale neřeší příčinu. Jak už jsem zmínila výše, všechny problémy jako jsou alergie a onemocnění pramení ze špatného krmení, špatného prostředí a také stresováním psa. Pochopitelně řada problémů je již geneticky daná především u čistokrevných plemen. Například bulteriéři, jack russelové trpí na kožní alergie, u dobrmanů jsou častá onemocnění srdce, problémy s alergiemi mají často buldočci, mopsíci, bíglové, dalmatini a moha bych jmenovat dál a dál. Je moc smutné, co dokázal člověk udělat v genetice pejska za problémy jenom pro dosažení exkluzivního designu na úkor zdraví zvířete. Samozřejmě zodpovědní chovatelé se snaží o chov zvířat s velmi dobrým zdravím a o eliminaci vrozených poruch. To ale kazí „množitelé“ zvířat bez PP a tím pádem bez záruky původu, kde není znám zdravotní stav rodičů. Takže si možná koupíte za pár korun čistokrevného pejska, ale další tisíce dáte veterináři.

Dále jsou později získané alergie na krmivo a orgánové choroby. Kromě varianty přechodu na komerční veterinární dietu jsem přesvědčená, že takový problém lze řešit i jinak –přechodem na přirozenou nebo vysoce kvalitní stravu včetně úpravy životního stylu pejska a přidáváním přírodních doplňků na ten daný problém. Přičemž dávám na zvážení v dnešní době hodně propagované přírodní léčitelství pomocí bylin, domnívám se, že je to cesta k vyléčení většiny problémů co pejsek může mít.

Obezita

To je též velmi častým problémem, na který by se ale nemělo rozhodně pohlížet lehkomyslně. Pejska je třeba obezity rozhodně zbavit a také jí důkladně předcházet. Důležitý je pohyb, zaměstnání mozku, kvalitní strava ve správných dávkách. Je špatně, když má pejsek krmivo k dispozici neustále. Zastávám názor krmit zdravého dospělého psa 1x – 2x denně v závislosti na zátěži. Používat kosti na žvýkání, pokud je pejsek sám a mohl by se nudit. Kastrovaná zvířata mohou mít sklony k obezitě právě díky snížené aktivitě mozku a záleží jen a jen na majiteli, který má zajistit psovi dostatečný pohyb a zábavu. Pak nemůže dojít k nezdravému tloustnutí psa, což psovi velmi ubližuje a majitel si to často ani neuvědomí.

Každý máte možnost svobodně se rozhodnout, co budete svému psovi dávat ke krmení.

Pamatujte však, že rozhodujete o jeho zdraví, životě a jeho pocitech.

To by mělo být přednější než pohodlnost a plná peněženka.

Děkujeme každému zodpovědnému majiteli, který myslí na dobro svého mazlíčka!

Denisa Zárybnická

Os Toulavé Tlapky

odkazy, které Vám pomohou:

www.eshop-tlapky.cz eshop našich dobrovolníků, kde naleznete kvalitní krmiva, které doporučujeme, i přírodní pamlsky pro psy.

BARF: http://www.manwe.eu/

Holistická krmiva: www.eshop-tlapky.cz

Kvalitní krmiva, rady, diety www.veterinarni-diety.cz