Jak pomoci tlapkám
Články

Zajištění našich psů na zimu

Publikováno 14.11.2016 v Novinky
Zajištění našich psů na zimu
Zajištění našich psů na zimu
Rádi bychom Vám ukázali a podrobně popsali, jak jsou chlupáči u nás v azylu zajištěni na zimu. Rozhodli jsme se tak uvést na pravou míru naše prosby ohledně nových boud pro psy na zimu, protože nebyly pochopeny správně. Zveřejnili jsme poděkování za darované nové boudičky a zároveň také prosby o další boudy. Také jsme zveřejnili fotky nových kotců, které byly dodělané nedávno. Přišlo nám pak několik zpráv s dotazy a bohužel také s výčitkami a útoky, že snad necháváme psy v mrazu venku bez boud a pochybnosti o tom, zda je naše péče o psy v zimě dostatečná.
K tomu tedy uvádíme přehledné informace a moc Vás prosíme, abyste si vše pečlivě přečetli, aby již nedocházelo k nedorozuměním.
Psi v kotcích:
V azylu máme několik kotců, které slouží pro oddělení psů, kteří jsou zde noví, nebo existuje jiný důvod, proč nemohou být hned společně s ostatními psy ve výběhu, nebo doma, či na dvoře. Azyl jsme začali budovat v roce 2011 na statku Blato. Většinu kotců jsme přivezli ještě z Prahy a ostatní jsme nechali svařit zde. Tehdy jsme dostali nové boudy vyrobené z osb desek a z dřevotřísky s nátěrem. Kotce začaly reznout zhruba za dva až tři roky, boudy však byly zničené za jeden rok (někteří psi je koušou, čůrají na ně, při dešti se ničí také). Postupně jsme tedy museli staré boudy vyměnit za nové. Většinu jsme si vyráběli sami, některé jsme dostali darem. V kotcích jsme měli podlahy z betonových dlaždic, nebo ze dřeva, což se neosvědčilo jako ideální povrch. Proto jsme se rozhodli našetřit peníze a nechat vyrobit na zakázku nové podlahy z pevného plastu vhodné právě pro tyto účely. Nebyla to levná záležitost, ale ve výsledku ušetříme na tom,že nemusíme každý rok měnit a opravovat podlahy. V kotcích vždy psi měli boudy v období zimy, na léto jsme některým psům s hustou srstí boudy vyndali.
Na fotkách z našeho azylu si můžete všimnout, jak kotce rozebíráme, brousíme a natíráme, stejně tak boudy, které vyčistíme, natřeme, zateplíme a vrátíme zpátky do kotců. Ty, které se musí vyhodit, je třeba nahradit novými.

zde vidíte, že jsme rozebrali kotec, natíráme a za ním je ještě kotec s Gartem, kde je vidět, že leží na boudě a pozoruje.
Zveřejnili jsme fotky nových kotců, kde žádné boudy zatím nejsou, kromě posledního, kde už bouda je, jak vidíte na fotkách. Ve třech kotcích zatím boudy nejsou. V nich jsou umístění psi, kteří nežili v bytě, ale venku, ještě u nás nemrzne, takže není důvod se obávat o komfort pejsků po prvním dnu, kdy byly fotky zveřejněné. Do těchto třech kotců budou boudy umístěny také. Již je máme připravené a do konce týdne je tam přemístíme.
Fotky kotců zde:

v posledním kotci už zateplené bouda je, akorát je hodně velká, budeme jí měnit za menší a tuto velkou přesuneme do většího kotce.

Takto vypadá nová podlaha-plastová, omyvatelná. Pejsek je tam umístěn hned po té, co k nám přijel-hrozilo mu utracení, přijel velmi na rychlo. Nemusíte mít obavy, že bychom ho zavřeli na dlouho do kotce bez střechy a jen jsme mu tam hodili slámu. Na dalších fotkách vidíte, že dokončení střechy atd. byla rychlost a pejsek už má pro sebe nový hotový kotec.

Kotec byl ještě z boků opatřen prkny, aby nevypadávala podestýlka, díky které mohou psi ležet na měkkém. Do každého kotce dáváme velkou vrstvu slámy, tuto fotku dáváme pro jasné ukázání toho, jak podlaha vypadá.

dokončili jsme střechy, stěny, spodní prkna. Kromě nového akiťáka Shiraje jsou pejsci po dvou, kteří se snáší.
Ve starých kotcích jsou zatím ještě boudy staré, které zimu ještě vydrží, ale bylo by třeba je také vyměnit. Z toho důvodu jsme uvedli, že je potřeba ještě 18 boud. Byli bychom moc rádi, kdyby se nám takový počet boud povedl sehnat či vyrobit, protože bychom tak mohli vyměnit úplně všechny boudy za lepší nejen do kotců, jde o celkový potřebný počet boud na celý azyl.
Psi ve venkovních výbězích – smečky:
Většina výběhů smeček je napojená na zděné baráčky v přední části statku. Pouze dva velké výběhy na ně napojené nejsou. Ve výbězích u domů mají psi tyto úkryty: a) venkovní boudy, za b) zděný domeček, za c) přístup do chodby domu + do jedné postranní místnosti.

Tento výběh není napojen na dům, psi mají pro to velké zateplené boudy.

Výběh uprostřed dvora, není napojený na dům, psi mají mega boudu, kam se vejdou všichni, všichni se snesou. V zimě v tomto výběhu zůstanou pouze tři psi, ostatní mají krátkou srst a jsou pro ně připravené vnitřní boxy, na fotkách níže.

Bouda, do které se vejde i více velkých psů, je v ní teplo a útulno, dala hodně práce – vyrobili jí naši pomocníci.
Výběh první v leva: 4 boudy, zděný domek s dveřmi sloužící i jako větší kotec, přístup do chodby.

Velká zateplená bouda, starší, opravená, akorát jí budeme podkládat a vidíte, jak si přímo u ní Linux vyhrabal důlek, je to jeho velká vášeň 🙂
Výběh druhý z leva: 1 velká bouda, 1 dvou bouda, zděný domeček – 2 místnosti, přístup do chodby, do první místnosti, do levé malé místnosti.
Prostřední výběh: 1 veliká mega bouda, zděný domeček – 2 místnosti, přístup do chodby, místnost pravo, místnost vlevo.
Výběh po pravé straně: nyní nevyužívaný (nutná oprava plotu)
Výběh druhý v pravo: zde jsou umístěné nové kotce, zatím nevyužívaný (nutno přidat bránu)
Výběh první z prava: zděná místnosti – 2 oddelené části, přístup do chodby, pravá místnost, levá místnosti + připojený kotec s boudou.
Psi ve smečkách mají tedy vždy několik možností, kde mohou spát. Nikdy se nestalo, aby byla pro všechny psy k dispozici pouze jedna bouda, do které by nechtěl jeden pes pustit ostatní. Naši psi spolu výborně vychází a naopak vyhledávají společné ležení. Během dne leží venku, skutečně v důlkách, které si hrabou v zemi. To psi dělají naprosto běžně, je to jejich přirozenost. Rozhodně však není pravda, že by chudáci neměli kde ležet a spát a tak by si z nouze vyhrabali dolíčky. Pokud jste někdy navštívili v zoo výběh vlků, určitě jste si dolíčků povšimli i tam. Pozdě večer a brzy ráno nevidíme ve výběhu ani jednoho psa, všichni jsou zalezlí a spí společně.

Greg si běžně vytváří suprové důlky,odkud pozoruje jako velké šéf 🙂 I když vidíte, že všude okolo je takový ten měkký zelený plevel, foceno v létě. Psi si hrabou důlky i z důvodu ochlazování. V takovém dolíčku ale v noci nespí, je poměrně nepohodlný a v noci dá přednost boudě se slámou, kde se většinou natáhne a nebo leží na zádech s packama nahoru a odpočívá.
Ve venkovních výbězích máme navíc psy, kteří byli zvyklí žít venku. Nejsou tam žádní mazlíčci, kteří by byli zvyklí na gauč v bytě. Pro takové máme jiné prostory.
Vnitřní prostory pro psy:
Zbytek pejsků je umístěno ve vnitřních prostorách. Za 1) v místnostech domů máme psy, kteří jsou zvyklí se venčit.
Za 2) mezi výběhy máme postavenou maličkou roubenku o 4 boxech, které jsou vykachličkované, psi tam mají deky, tam máme malé pejsky. Za 3) Uprostřed dvora je veliká stodola, kde jsou 4 nové pokoje, vykachličkované, psi tam mají gauče a pelíšky, v druhé části jsou ještě kotce.
ZDE PROSÍME NAVŠTIVTE TOTO ALBUM: https://www.facebook.com/1806244776… najdete v něm fotky psů, kteří jsou v našem pokoji a v ostatních domech na statku. Vidíte, že malí a domácí psi mají komfort dle jejich potřeb.
Za 4) ve velkém pokoji, kde bydlíme, máme psy v teple u kamen (v zimě) , jsou s námi doma, přes den mají k dispozici dvůr stejně jako psi umístění v místnostech ve stodole (v současné době děláme ještě novou podlahu a nové oplocení velkého výběhu dvora).
Za 5) Máme ještě několik menších výběhů a v každém je umístěná bouda, v nich jsou psi po jednom a v zadním jsou čtyři malí psi a ti tam mají dvě boudy.
Věříme, že Vám tento přehled udělal jasno a nebudete mít strach, že by u nás pejsci v zimě trpěli. I kdyby udeřily velké mrazy, máme dost prostorů na to umístit do vnitřních prostor všechny psi, kteří mají kratší srst a kteří by krutou zimu venku nezvládali.
Není však důvod zavírat pejsky během období, kdy nemrzne. Většina psů je skutečně zvyklá venku.
CO BYCHOM V TUTO CHVÍLI POTŘEBOVALI? Abychom mohli vyměnit pejskům boudy, opravit staré kotce, zlepšit výběhy, nutně potřebujeme tyto věci:
– hotové zateplené boudy
– materiál – prkna, desky, latě, trámy
– laky a barvy na dřevo a kov
– střechy – plechovou krytinu, spojovací materiál
– zdroj levné mulčovací kůry, kamínků nebo štěrku
– šikovné řemeslníky

Další část dvora, kam pouštíme psy, které máme umístěné u sebe doma a ve stodole.

Tento velký dvůr je prostor pro výběh pejsků a to je nafocená jen 1/3